Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Fond de rulment primarie
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Fond de rulment primarie

pentru utilizarea fondului de rulment este necesara hotararea consiliului local?
Da; in mod obligatoriu in aceasta hotarare se vor mentiona obiectivele de investitii si sumele propuse a fi cheltuite.
are dreptate Kyandra numai că hotărârea nu va purta numele de utilizare a fondului de rulment ci

HOTÃRÂRE
privind utilizarea excedentului anual rezultat la încheierea exerciţiului financiar pe anul ________ în vederea finanţării cheltuielilor secţiunii de dezvoltare

ART. 58 din legea 273/2006 privind finanţele publice locale actualizată

Excedentul sau deficitul bugetar
(1) Excedentul anual al bugetului local rezultat la incheierea exercitiului bugetar, pe cele doua sectiuni, dupa efectuarea regularizarilor in limita sumelor defalcate din unele venituri ale bugetului de stat prevazute la art. 6 lit. a), a celor exceptate la art. 6 lit. b) si a transferurilor din bugetul de stat sau din alte bugete, precum si dupa achitarea platilor restante, se reporteaza in exercitiul financiar urmator si se utilizeaza, in baza hotararilor autoritatilor deliberative, astfel:
a) ca sursa de finantare a cheltuielilor sectiunii de dezvoltare;
b) pentru acoperirea temporara a golurilor de casa provenite din decalajele intre veniturile si cheltuielile sectiunilor de functionare si dezvoltare in anul curent, in limita disponibilului rezultat in urma aplicarii prevederilor lit. a);
c) pentru acoperirea definitiva a eventualelor deficite ale sectiunilor de functionare si dezvoltare, dupa caz, la sfarsitul exercitiului bugetar*)

denumirea de 34. fond de rulment - partea din excedentul anual bugetar definitiv al bugetului local, care se constituie la nivelul fiecarei unitati administrativ-teritoriale si se utilizeaza potrivit prevederilor prezentei legi (legea 273/2006)

Pct. 34 al art. 2 a fost abrogat de pct. 4 al art. I din ORDONANTA DE URGENTA nr. 63 din 30 iunie 2010, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 450 din 2 iulie 2010. Aceasta abrogare se aplica incepand cu data de 1 ianuarie 2011, conform literei b) a art. X din ORDONANTA DE URGENTA nr. 63 din 30 iunie 2010, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 450 din 2 iulie 2010