Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Formular A1
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Formular A1

Buna ziua........... am dori sa stim in ce cazuri este necesar intocmirea formularului A1.......... noi suntem o firma ce efectueaza transport international/comunitar de marfuri generale, avem incheiat un contract de transport cu o firma din Austria, din cate ne-am mai interesat acest formular se intocmeste doar de societatile ce isi detaseaja angajatii in afara tarii, insa noi nu ii detasam ( nu am avea cum sa-i detasam doar intr-o singura tara deoarece ei conduc in toata Europa ) doar ii delegam pentru a efectua transportul din locul x in locul y .
Pentrul cazul nostru ne poate obliga cineva sa intocmim acest formular ?????
Formularul A1 se solicita numai in cazul detasarii lucratorilor romani pe teritoriul UE .

Pentru delegare nu se solicita acest formular.
multumim pentru raspuns............ am dori sa mai adugam ceva la prima intrebare : cei de la AMBP Cluj ne obliga intr-un fel sa obtinem formular A1.............. mentionam ca in anul 2011 unul din fostii angajati ai firmei a suferit un eveniment in Germania ( din cauza alcoolului a cazut din cabina autotractorului - atunci era angajat de 1 luna) si in urma acestui eveniment ne cer formular A1 , insa ei nu inteleg ca noi nu detasam soferii ci doar ii delegam. Oare ce ar trebui sa le raspundem.......... nici nu stim cum sa procedam .....
Nu inteleg de ce sa va oblige sa obtineti acel formular, daca este vorba despre delegare si nu detasare ... evenimentul produs in GERMANIA a fost cercetat de cineva?
da a fost cercetat de catre ITM Cluj