Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributii CASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributii CASS

Conform Legii nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii care sunt categoriile de persoane ce trebuie sa plateasca contributia pentru sanatate? Doar
persoanele fizice autorizate si persoanele care obtin venituri din profesii liberare? Daca am venituri din diverse contracte, pe langa cele de la angajator trebuie sa platesc si pentru aceastea contributia la sanatate?

Multumesc

In cuprinsul art. 296 indice 3 Cod fiscal gasiti toate categoriile de persoane care trebuie sa plateasca contributii de asigurari sociale.
Contributia lunara a persoanei asigurate se aplica asupra veniturilor din: salarii, activitati desfasurate de persoane care exercita profesi liberale sau autorizate, agricultura si silvicultura, indemnizatii si alocatii de sprijin, cedarea folosintei bunurilor, dividente si dobanzi, alte venituri care se supun impozitului pe venit numai in cazul in care nu se realizeaza alte venituri din salarii.
Daca realizati venituri din salarii, nu veti mai plati asigurarea de sanatate pentru veniturile realizate din alte surse.