Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Retinerea CASS din pensie - calcul concret, prevederi ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Retinerea CASS din pensie - calcul concret, prevederi legale

va rog un raspuns pentru un pensionar:
care este cota cass pentru o pensie de 1200 lei?
este adevarat ca pana la 740lei nu se plateste nimic, apoi dupa aceasta transa se aplica procente? care sint acelea? unde sint reglementate?
multumesc
Eu nu va pot ajuta cu un calcul concret, poate o face altcineva. Prevederea legala este art. 259, alin. (2) din Legea nr. 95/2006 iar modul de retinere este explicat pe larg mai jos:
www.avocatnet.ro/content/art...

Curtea Constitutionala a Romaniei a dat, recent, urmatorul comunicat de presa:
[ link extern ]
Urmeaza sa vedem decizia sau deciziile CCR, ca eu nu am inteles foarte clar din comunicat daca sunt doua sau numai o decizie. S-a discutat asta si in topicul de mai jos:
www.avocatnet.ro/content/for...
Cota CASS este de 5,5% si se retine din intreaga pensie de 1200 lei, conform prevederilor Codului Fiscal, modificat prin OUG 125/2011(Monitorul Oficial, Partea I nr. 938 din 30 decembrie 2011)
Art. 296^9 ,, Baza de calcul al contribuţiilor sociale datorate pentru persoanele prevăzute la art. 296^3 lit. f) pct. 4 şi 5
(1) Pentru persoanele cu venituri din pensii care depăşesc 740 lei prevăzute la art. 296^3 lit. f) pct. 4 şi 5, baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate datorate bugetului Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate o reprezintă întregul venit, cu condiţia ca pensia netă să nu fie mai mică de 740 lei".

[ link extern ]