Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pentru persoane cu dizabilitati
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pentru persoane cu dizabilitati

Daca sunt doi handicapati de grad1 grav intr-o familie nu ar trebui sa primeasca amandoi indemnizatie de handicapati si fiecare de un asistent personal?X-(
ba da. ar trebui sa primeasca, fiecare:
- 91 lei /luna pentru bugetul complementar;
- 202 lei/luna indemnizatia de persoana cu handicap grav (gradul I)
- asistent personal angajat de catre primarie. in cazul in care primaria nu poate angaja asistent personal trebuie plateasca indemnizatia de insotitor in cuantum de 530 lei/luna
dianami a scris:

ba da. ar trebui sa primeasca, fiecare:
- 91 lei /luna pentru bugetul complementar;
- 202 lei/luna indemnizatia de persoana cu handicap grav (gradul I)
- asistent personal angajat de catre primarie. in cazul in care primaria nu poate angaja asistent personal trebuie plateasca indemnizatia de insotitor in cuantum de 530 lei/luna

1asistent la amandoi?
fany74, utilizator
fiecare persoana cu handicap grav are dreptul la un asistent personal.
nu se poate ca un asistent personal sa aibe grija de doua persoane cu handicap grav.
daca imi dati mai multe informatii despre acest caz, va pot spune mai multe.
dianami a scris:

fiecare persoana cu handicap grav are dreptul la un asistent personal.
nu se poate ca un asistent personal sa aibe grija de doua persoane cu handicap grav.
daca imi dati mai multe informatii despre acest caz, va pot spune mai multe.

Am doi cumnati cu handicap gr.1 grav si primesc de la primarie in jur de 520 lei si prin posta in jur de 260 lei.
fany74, utilizator
de la primarie ar trebui sa primeasca 530 lei, fiecare cumnat (indemnizatie de insotitor) iar prin posta 293 lei, fiecare cumnat (de la Directia generala de asistenta sociala si protectia copilului judeteana).
dianami, utilizator