avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 186 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie pentru persoane cu dizabilitati
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie pentru persoane cu dizabilitati

Daca sunt doi handicapati de grad1 grav intr-o familie nu ar trebui sa primeasca amandoi indemnizatie de handicapati si fiecare de un asistent personal?X-(
Cel mai recent răspuns: dianami , utilizator 19:30, 30 Martie 2012
ba da. ar trebui sa primeasca, fiecare:
- 91 lei /luna pentru bugetul complementar;
- 202 lei/luna indemnizatia de persoana cu handicap grav (gradul I)
- asistent personal angajat de catre primarie. in cazul in care primaria nu poate angaja asistent personal trebuie plateasca indemnizatia de insotitor in cuantum de 530 lei/luna
dianami a scris:

ba da. ar trebui sa primeasca, fiecare:
- 91 lei /luna pentru bugetul complementar;
- 202 lei/luna indemnizatia de persoana cu handicap grav (gradul I)
- asistent personal angajat de catre primarie. in cazul in care primaria nu poate angaja asistent personal trebuie plateasca indemnizatia de insotitor in cuantum de 530 lei/luna


1asistent la amandoi?
Ultima modificare: Vineri, 30 Martie 2012
fany74, utilizator
fiecare persoana cu handicap grav are dreptul la un asistent personal.
nu se poate ca un asistent personal sa aibe grija de doua persoane cu handicap grav.
daca imi dati mai multe informatii despre acest caz, va pot spune mai multe.
dianami a scris:

fiecare persoana cu handicap grav are dreptul la un asistent personal.
nu se poate ca un asistent personal sa aibe grija de doua persoane cu handicap grav.
daca imi dati mai multe informatii despre acest caz, va pot spune mai multe.


Am doi cumnati cu handicap gr.1 grav si primesc de la primarie in jur de 520 lei si prin posta in jur de 260 lei.
Ultima modificare: Vineri, 30 Martie 2012
fany74, utilizator
de la primarie ar trebui sa primeasca 530 lei, fiecare cumnat (indemnizatie de insotitor) iar prin posta 293 lei, fiecare cumnat (de la Directia generala de asistenta sociala si protectia copilului judeteana).
Ultima modificare: Vineri, 30 Martie 2012
dianami, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul la insotitor GAVRIL-FLORIN GAVRIL-FLORIN Buna ziua. Am un prieten cu handicap de gr.1 si in anul 2010 ia fost luat dreptul la insotitor.Cel in cauza nu are un picior.Poate cineva sa-mi spuna daca si-a ... (vezi toată discuția)
Ce se intelege prin grad de handicap grav, cod handicap 1, cu asistent personal? muncitorul srl muncitorul srl Va rog,ce trebuie sa inteleg prin grad de handicap grav,cod handicap 1,cu asistent personal,cod boala G20,G83,Q66.Ce drepturi decurg din aceasta hotarare,tatal ... (vezi toată discuția)
Drepturile persoanei cu handicap vizual grav eagle_free eagle_free As dori sa stiu si eu in legatura cu drepturile unei persoane cu handicap grav vis-a-vis de Legea nr. 448/2006. Legea nr. 448/2006 prevede ca: Art. 42. - ... (vezi toată discuția)