Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... clauza de neconcurenta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

clauza de neconcurenta

Am incheiat contracte cu angajatii care cuprind clauza de neconcurenta, evidentiata prin plata unei indemnizatii lunare.
Cum pot obliga angajatul care demisioneaza si incheie un contract de munca cu o firma care desfasoara aceeasi activitate cu a mea sa returneze indemnizatia primita.
Conform art. 21 alin. 2 Codul muncii, clauza de neconcurenta isi produce efectele numai daca in cuprinsul contractului individual de munca sunt prevazute in mod concret "... tertii in favoarea carora se interzice prestarea activitatii, ...".
Ati avut o astfel de prevedere in contractul individual de munca?
In privinta recuperarii indemnizatiei de neconcurenta, art. 24 Codul muncii este foarte elocvent, aplicati-l.
În cazul nerespectării cu vinovăţie a clauzei de neconcurenţă, prin intermediul instantei judecatoresti, salariatul poate fi obligat la restituirea indemnizaţiei şi, după caz, la daune-interese corespunzătoare prejudiciului pe care l-a produs angajatorului.
Marcel Mihalache, Avocat
Clauza îşi produce efectele potrivit art. 21 alin. 2 din Codul muncii numai dacă sunt precizate concret şi cumulativ următoarele:
- activităţile interzise salariatului ;
- perioada pentru care îşi produce efectele clauză de neconcurenţă după încetarea contractului individual de muncă.
- terţii în favoarea cărora se interzice prestarea activităţii.
- aria geografică unde salariatul poate fi în reală competiţie cu angajatorul.
- cuantumul indemnizaţiei de neconcurenţă lunare.