Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... completare declaratie 392b ptr. II
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

completare declaratie 392b ptr. II

Buna seara!
Am o intreprindere individuala neplatitor de tva si vroiam sa stiu in declaratia 392B la valoare se trece valoarea facturile cu tot cu tva de la care am achizitionat produse (diversi furnizori) si TVA aferent de exemplu am fact. 252 pret unitar 500 , tva 95 si valoare 595 lei. cum trec aceasta suma la valoare in declaratia 392b - 595 lei si tva de 95 lei sau 500 lei si tva 95 lei avand in vedere ca in registru de incasari si plati am trecut valoare totala a facturilor de la furnizori cu tot cu tva.
Multumesc.
In Jurnalul de cumparari cum ati completat?

Secțiunea “Achiziții de la:”
Rândul 1 – Coloana “Valoare” se completează cu baza de impozitare înscrisă
în “Jurnalul pentru cumpărări”, pentru achiziții efectuate de la persoane înregistrate
în scopuri de TVA.
Rândul 1 – Coloana “TVA” se completează cu valoarea TVA înscrisă în
“Jurnalul pentru cumpărări”, pentru achizițiile efectuate de la persoane înregistrate
în scopuri de TVA.
Rândul 2 – Coloana “Valoare” se completează baza de impozitare înscrisă în
“Jurnalul pentru cumpărări”, pentru achiziții efectuate de la persoane neînregistrate
în scopuri de TVA.
Rândul 2‐ Coloana „TVA” nu se completează.

Dar termenul de depunere al declaratiei 392B pentru anul 2011 a fost 25 februarie:
Formularul "Declarație informativă privind livrările de bunuri, prestările de
servicii şi achizițiile efectuate în anul...." se depune la organul fiscal competent, până
la data de 25 februarie, inclusiv, a anului următor celui de raportare.

Amenda in cazul nedepunerii declaratiei este de 14000 lei.