Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... majorare pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

majorare pensie de urmas

Buna ziua, situatia mea este urmatoarea>
-impreuna cu sora mea beneficiem de pe urma decesului mamei de pensie de urmas fiecare in valoare de 295 lei, amandoi in continuare studenti fara alte venituri
-incepand cu luna octombrie 2008 stiu ca s-a majorat valoarea pct de pensie de la 581,30lei la 697,5lei, lucru care apare inlcusiv pe talonul de pensie
-problema e urmatoarea pensia a ramas aceeasi desi s-a facut majorarea valorii punctului, caci la un punctaj de 0,50608 fiecare ar fi trebuit sa primit in jur de 652.99lei
-azi 26.11.2008 am fost la casa de pensii sector 3 sa intreb de ce apare p talon valoarea noua a punctului si total drepturi neschimbate...iar raspunsul a venit scurt...pensiile de urmas nu se majoareaza...nu acum...ci ceva mai rar...ca pe talon apare "formal" noua valoare a punctului de pensie...
Raspunsul mi se pare atat de stupid si lipsit de baza intrucat am cautat o lege sa confirme ceea ce doamna d la ghiseu lipsita de vlaga si chef de munca mia explicat expeditiv...si nu am gasit...
Rugamintea mea este sa imi spuneti daca beneficiem de majorarea punctului de pensie si eventual baza legala pentru asa ceva ca sa le pot inchide gura celor de la casa de pensii ca deja sunt satul de el intrucat am mai avut si alte probleme si procese contra lor.
Va multumesc.
Buna seara!
Daca dvs aveti o pensie de 295 ron fiecare,cu siguranta nu acesta este punctajul mamei dvs: 0.50608, deoarece punctajul se inmulteste cu valoarea punctului de pensie si astfel rezulta valoarea pensiei. Dvs si sora dvs aveti impreuna un venit de 590 ron, ceea ce inseamna ca mama dvs are un punctaj de 0,8458...De ce nu cercetati mai bine? Vedeti ce vechime in munca a avut mama dvs,verificati daca a avut loc recalcularea pensiei potrivit Legii nr. 19/2000, HG 1550/2004 si OUG nr. 4/2005.
ideea e urmatoarea...mama mea a decedat anul trecut in octombrie...de atunci pana acum fiecare a avut o pensie d e 295 lei, cu un punctaj fiecare de 0.50608 la o valoare a punctului de 581... 0.50608x581,3=295
din moment ce valoarea punctului a crescut de la 581 la 697 nu e normal ca si noi sa beneficiem de diferenta?e normal ca doar sa apara p talon noua valoare dar calculul sa nu fie refacut? 0.50608x697.5=352.99 lei ...
Imi cer scuze mai sus am gresit cand am scri snu era vorba ca fiecare s aprimeasca 632.99 ci 352.99 ! oricum ideea e ca nu punctajul in sine trebuia recalculat si doar drepturile mele trebuiau actualizate la noua valoare a punctului d epensie...nu e coret?insa cum le dovedesc lor asa ceva...undeva pe acest forum am gasit un raspuns ca orice marire a valorii punctului impune marirea pensiei pentru toate tipurile de pensii...dar lor cum le dovedesc asta?
Si pensiile de urmas se majoreaza.Daca situatia este cum spuneti dvs,adica va apare pe talon valoarea pctului de 697,5, iar punctajul este de 0,50608,adica 352,99,se poate sa nu se fi calculat corect suma.Faceti o copie dupa talonul cu pricina,o sesizare in scris in care explicati clar ce si cum si depuneti la registratura la ei(luati nr de inregistrare).Sunt obligati sa va dea un raspuns in scris referitor la greseala de calcul daca aceasta exista.Pe vorbe nu aveti sanse sa rezolvati nimic.