Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Optiune succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Optiune succesorala

Cum pot afla daca cineva a dat declaratie de optiune succesorala la notar in urma decesului bunicului meu din anul 1991? Sunt interesat sa aflu daca s-au dat declaratii de acceptare legate de mostenirea bunicului. Va multumesc.
Intrebati la Camera Notarilor Publici, exista o arhiva si va vor da un raspuns.
Puteti face o adresa catre Camera Notarilor Publici insa trebuie sa achitati o taxa de 100 Ron ...asa ca va recomand sa aflati contul bancar in care trebuie sa virati acesti bani...
Va multumesc frumos! Pentru ca ati avut amabilitatea sa-mi raspundeti, indraznesc sa va rog sa examinati si eventual sa-mi dati niste raspunsuri in legatura cu problemele expuse intr-o alta postare. Aici e linkul: www.avocatnet.ro/content/for...
Multumesc inca odata!
la orice cabinet notarial....notarul va face cuvenitele verificari in baza de date nationala
Notiunea de acceptare a mostenirii are si aplicabilitate practica? Adica mostenitorul care a facut acte de acceptare tacita (plata impozitului de exemplu) poate invoca decaderea din drepturile de mostenitor a mostenitorilor concurenti daca acestia nu au facut niciun gest privind mostenirea in termenele legale?