Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Mama a 3 frati a decedat in data de 01.10.2005, lasand mostenire o casa cu gradina - 700mp.
La 01.03.2007 au fost platite impozitul, lumina etc doar de catre un frate.

Succesiunea inca nu a fost facuta, intrucat toti trei frati se asteapta ca celalalt sa o faca si nici nu vor sa contribuie la comun sa o faca, insa unul dintre ei, cel care a platit impozitul si restul cheltuielilor cu imobilul, se gandeste sa demareze in realziarea succesiunii.

1.Plata de la 01.03.2007 in ce conditii poate fi considerata acceptare tacita a mostenirii? Si daca poate fi considerata acceptare tacita, ce efecte are?
2.Dupa trecerea celor 6 luni de la moartea mamei, actiunea se taxeaza la valoare?
3.Ce sume va avea de platit fratele, daca se hotaraste sa demareze in acest sens?

Va multumesc .
fiind vorba de descendenti, posesiunea se prezuma:D
Achitarea debitelor de catre unul din frati nu face decat ca acesta sa devina creditor asupra celorlalti cu suma avansata:O
1.Plata impozitului dupa cele 6 luni nu valoreaza acceptare tacita, a.i. nu are nici o implicatie. Incearca cu altceva...exemple sunt multe.
2.Se plateste o taxa la stat pa langa taxele notariale doar daca se dezbate mostenirea dupa 2 ani de la deces.
3.Taxele difera de la notar la notar.
iar termenul acela de 6 luni de acceptare a mostenirii ce valoare are?

1.Plata impozitului dupa cele 6 luni nu valoreaza acceptare tacita, a.i. nu are nici o implicatie. Incearca cu altceva...exemple sunt multe.

care ar fi acelea?
trecerea mostenirii pe succesori nu se dispune de judecatorie?