Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Protecþie provizorie
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Protecþie provizorie

Buna ziua,
In ce consta protectia provizorie de care se bucura proprietarul unei marci inregistrate la Osim care inca nu a primit certificatul dar pt care marca a trecut termenul depunerii contestatiilor.
Ce sanse ar avea proprietarul in promovarea unei actiuni impotriva unei persoane care ii copiaza marca inainte de primirea certificatului?
Exista cineva care a reprezentat un astfel de client ?
Ce rezultate?
Buna ziua. Puteti trimite o notificare unui tert care va copiaza marca, daca acela nu are un drept anterior. In aceasta notificare puteti sa va bazati pe cererea de marca depusa de la data x , deoarece in momentul eliberarii certificatului protectia trecutape el curge de la data depunerii cererii la OSIM. Vedeti ca exista posibilitatea depunerii atat de opozitii, timp de 2 luni dupa prima publicare, cat si a depunerii de contestatii, 1 luna dupa a doua publicare. Daca, in cazul dvs. nu au fost depuse contestatii atunci eliberarea certificatului reprezinta doar o formalitate. Mult succes!