avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Metoda legala de angajare Promoteri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Metoda legala de angajare Promoteri

Detin o firma de publicitate si mai nou am inceput impartirea de pliante cu ajutorul promoterilor. Am urmatoarele intrebari:
Pentru legalitate la promoteri ce tip de contract sa fac :
a) Contract de munca partial
b) Contract de prestari servicii - conventie civila
Tin sa mentionez ca este vorba de 2 persoane si vor lucra 2 sambete cate 6 ore pe zi iar plata vreau sa o fac cu ora.
In fiecare dintre cazuri daca am nevoie de aprobare de la ITM si ce taxe trebuiesc platite la stat atat de firma cat si de promoteri.
Daca stie cineva mai multe detalii sau alta varianta decat descrise mai sus va rog sa le mentioneze.
Va multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:29, 2 Aprilie 2012
Ii puteti angaja ca si zilieri ... Art. 11 lit.h din Legea nr.52/2011 prevede ca , se pot presta activitati cu caracter ocazional in urmatoarele domenii : spectacole, productii cinematografice si audiovizuale, publicitate, activitati cu caracter cultural;

Legea nr. 52/2011 privind exercitarea unor activitati cu caracter ocazional desfasurate de zilieri
Art. 9. — (1) Pentru activitatea executata, zilierul are dreptul la o remuneratie al carei cuantum se stabileste prin negociere directa Intre parti, In conditiile prevazute la alin. (2).
(2) Cuantumul remuneratiei brute orare stabilite de parti nu poate fi mai mic de 2 lei/ora si nici mai mare de 10 lei/ora si se acorda la sfarsitul fiecarei zile de lucru, Inainte de semnarea In Registrul de evidenta a zilierilor de catre zilier si beneficiar.
(3) Dovada platii remuneratiei zilnice se face prin semnatura zilierului In Registrul de evidenta a zilierilor.

Legea o gasiti aici:
www.avocatnet.ro/content/art...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zilieri marcucarolina marcucarolina Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti si mie daca s-a aplicat propunerea de remunerare pentru zilieri. Va multumesc ! (vezi toată discuția)
Zilierii roxanag roxanag Buna ziua, O firma de cercertare si sondaje de piate,poate incadra persoanele pe care acestia le folosesc pentru culegerea datelor .Ce parere aveti ?Eu ma ... (vezi toată discuția)
Contract zilier gica1 gica1 cat este perioada in care un angajat poate sta ca zilier prin contract, cand expira contractul se poate face altul ? (vezi toată discuția)