avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zilieri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zilieri

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti si mie daca s-a aplicat propunerea de remunerare pentru zilieri.
Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:01, 19 Martie 2014
Din Legea nr. 52/2011 din 15 aprilie 2011 privind exercitarea unor activitati cu caracter ocazional desfasurate de zilieri:
art.9
(2) Cuantumul remuneraţiei brute orare stabilite de părţi nu poate fi mai mic de 2 lei/oră şi nici mai mare de 10 lei/oră şi se acordă la sfârşitul fiecărei zile de lucru, înainte de semnarea în Registrul de evidenţă a zilierilor de către zilier şi beneficiar.

In prezent, nu sunt adoptate alte modificari la acest articol din lege.
Multumesc!
L52/2011 a fost mofidicata de L277/24.10.2013. S-au facut modificari cu privire la remuneratie (vezi art 5 lit e)
Lit.e modificata nu se refera la cuantumul remuneraţiei.
Legea nr. 18/2014 pentru modificarea si completarea Legii nr. 52/2011 privind exercitarea unor activitaţi cu caracter ocazional desfasurate de zilieri, precum si pentru modificarea art. 8 alin. (1) din Legea nr. 416/2001 privind venitul minim garantat, publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 192, din 19 martie 2014, va intra in vigoare in 17 iunie 2014.

Textul legii poate fi gasit aici
[ link extern ]

Detalii in acest articol
www.avocatnet.ro/content/art...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 200 marryradu marryradu Am o asociatie de proprietari si pt femeia de servici care e ziliera depun declaratia 100 si pentru mine administrator decl 112. In februarie pentru ea am ... (vezi toată discuția)
Metoda legala de angajare promoteri divatz divatz Detin o firma de publicitate si mai nou am inceput impartirea de pliante cu ajutorul promoterilor. Am urmatoarele intrebari: Pentru legalitate la promoteri ce ... (vezi toată discuția)
Zilieri George Moraru George Moraru Zilierii ar trebui sa apara in declaratia 205? Va rog argumentati raspunsul! (vezi toată discuția)