Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Se poate iesi la pensie dupa 36 de ani lucrati in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Se poate iesi la pensie dupa 36 de ani lucrati in grupa II de munca?

Buna ziua !

As dori sa stiu daca se poate iesi la pensie, fara nicio problema, dupa 36 de ani de munca , lucrati in grupa a doua de munca ?
In speranta ca voi primi un raspuns, va multumesc anticipat !:)
Pentru a vi se spune cat mai exact cand veti putea iesi la pensie ar trebui sa ne specificati: data nasterii, stagiu complet de cotizare, vechimea in munca in conditii deosebite sau speciale (grupa I sau a II-a de munca).
Spuneti daca sunteti barbat sau femeie si care este data nasterii dvs.
Data nasterii : 07.08.1961
Stagiu complet de cotizare : anul acesta are 33 de ani
Vechimea in munca in conditii deosebite sau speciale : 21 de ani, 6 luni si 21 de zile - in grupa a II a de munca.
Sex : feminin.
Persoana in cauza doreste sa stie daca poate iesi la pensie partial anticipat si daca da, cand anume si in cazul acesta ar avea ceva de pierdut ?
Va multumesc anticipat !
1. Pentru o femeie nascuta in august 1961 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare este de 32 de ani si 3 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru anii lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni;
- sa adauga la stagiul de cotizare 5 ani si 4 luni.

3. Asadar poate solicita:

- pensie pentru limita de varsta, la 57 de ani si 7 luni, in martie 2019.

- pensie anticipata partiala, la 57 de ani si 1 luna, in septembrie 2018;

- pensie anticipata (fara diminuare), la 57 de ani si 1 luna, in septembrie 2018, daca atunci va avea un stagiu de cotizare de 40 de ani si 3 luni (acum are 38 de ani si 4 luni).

4. Daca solicita pensie anticipata partiala in septembrie 2018 va avea o diminuare a pensiei cu 5,25% pana in martie 2019 cand se va transforma in pensie de limita de varsta si va primi pensia intreaga.

sunt nascut la data de 23 aprilie 1952.am 36 de ani de munca din care 21 de ani in gupa a2a cand voi iesi la pensie?