Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Se poate iesi la pensie dupa 36 de ani lucrati in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Se poate iesi la pensie dupa 36 de ani lucrati in grupa II de munca?

Buna ziua !

As dori sa stiu daca se poate iesi la pensie, fara nicio problema, dupa 36 de ani de munca , lucrati in grupa a doua de munca ?
In speranta ca voi primi un raspuns, va multumesc anticipat !:)
Pensie pt. limita de varsta la 01.11.2012.Pt.21 ani in conditii deosebite aveti o reducere a varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni.
1. Pentru un barbat nascut in aprilie 1952 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 21 de ani lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni;
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani si 3 luni.

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta la 60 de ani si 6 luni, in octombrie 2012;
- pensie anticipata partiala, oricand doriti de acum inainte (diminuarea va fi de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare).
- In octombrie 2012 pensia se va transforma in pensie pentru limita de varsta si se va elimina diminuarea.