Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Petreceri cu zgomot dupa ora 22 - prin ce lege se ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Petreceri cu zgomot dupa ora 22 - prin ce lege se interzic?

In noiembrie sau decembrie 2011 Senatul Romaniei a adoptat o lege privind interzicerea petrecerilor dupa ora 22. Deoarece nu reusesc sa o gasesc, va rog sa ma ajutati in identificarea ei cu numarul pe care-l are.
Multumesc!
Deputatii juristi au adoptat un nou articol la Legea 61/1991 ce prevede o amenda contravetionala de la 500 la 1.500 lei pentru "organizarea de petreceri si utilizarea de aparatura muzicala la intensitate de natura a tulbura linistea locuitorilor, in corturi, alte amenajari sau in spatiu neacoperit, situate in perimetrul apropiat imobilelor cu destinatia de locuinta sau cu caracter social, in mediul urban", daca acestea se petrec dupa ora 22.00.

Multumesc Ynocentta pentru raspuns!