Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... LEGEA NR.221/2009 ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

LEGEA NR.221/2009 ?

Buna seara da ca stie cineva de legea 221/2009 sa reactivat pt.2016 ? Va multumesc
paris50paris, utilizator
Legea 221 2009 privind condamnările cu caracter politic şi măsurile administrative asimilate acestora, pronunţate în perioada 6 martie 1945–22 decembrie 1989 publicata in Monitorul Oficial nr. 396 din 11.6.2009 a fost actualizata prin
- Legea nr. 202/2010 - privind unele măsuri pentru accelerarea soluţionării proceselor 25 noiembrie 2010 Monitorul Oficial 714/2010 (Art. 4, Art. 5) si
- Ordonanţa de urgenţă nr. 62/2010 - pentru modificarea şi completarea Legii nr. 221/2009 privind condamnările cu caracter politic şi măsurile administrative asimilate acestora, pronunţate în perioada 6 martie 1945–22 decembrie 1989 şi pentru suspendarea aplicării unor dispoziţii din titlul VII al Legii nr. 247/2005 privind reforma în domeniile proprietăţii şi justiţiei, precum şi unele măsuri adiacente 15 noiembrie 2010 Monitorul Oficial 446/2010 (Art. 5).
Va multumesc se poate actiona in istanta pt.daune morale ? Va multumesc
Consultati un avocat.
Astept un raspuns de la un Avocat Va multumesc
Pentru Legea 221/2009 gasiti totul aici :

[ link extern ]

Referitor la PL-x nr. 111/2016 , AFDPR s-a grabit sa dea un aviz negativ, deci proiectul de lege nu mai are nici-o sansa :

[ link extern ]

Ar mai fi si Pl nr. L175/2011 la Senat, cunoscuta ca PL-x 244/2011, la Camera Deputatiilor, dar nu cuprinde urmasii de gr.I si II :

Pl nr. L175/2011 la Senat, cunoscuta ca PL-x 244/2011, la Camera Deputatiilor, a aparut in urma suspendarii Legii 221/2009 si a incercarii de a obtine drepturi banesti si compensatii printr-o noua lege, de care sa beneficieze si fostii legionari, inscrisi ca membrii in FRFDPLA .

Cei de la Federatia Romana a Fostilor Detinuti Politici Luptatori Anticomunisti au gasit la AFDPR intelegere, datorita simpatiilor legionare ale unora din conducerea AFDPR , care au ales sa colaboreze cu defunctul Iulian Constantin, intors in tara din exil si ales ca presedinte al FRFDPLA. Acesta, avind prieteni si cunoscuti in Diaspora, simpatizanti ai lui Horia Sima si Corneliu Zelea Codreanu, in putinul timp cat a mai trait, a reusit sa dinamizeze actiunile conjugate ale celor doua asociatii, si sa promoveze, in ritm alert Pl nr. L175/2011 la Senat. Ca lucrurile sa mearga mai repede, au convenit cu AFDPR, si Comisia Juridica din Senat, sa elimine din noua lege detinutii si deportatii politici decedati inainte de Revolutie, copiii si nepotiilor lor, si sa includa, in locul lor,pe fostii detinuti legionari .

Legea a ajuns la Camera deputatilor sub numele de Pl-x 244/2011, unde s- a blocat, datorita decesului lui Iulian Constantin, dar si a altor motive. Legionarii, pierzandu-si liderul, au devenit mai putin incisivi si vocali, mai ales ca Parlamentul le-a mai respins unele proiecte de lege care-i vizau.

AFDPR-ul si-a indreptat atentia in directia obtinerii postului de Subsecretar de Stat, a amplasarii monumentului horror, in locul lui Stalin si a indexarii indemnizatiei la D-L 118/1990.

In final, toata lumea a fost multumita si cu lacrimi pe obraz.

Reactivarea Pl-x 244/2011 depinde de cei care sunt membrii in AFDPR. Fostii legionari nu cred ca se mai baga. Copiii si nepotii fostilor detinuti si deportati politici nu pot sa faca nimic, deoarece nu fac parte din AFDPR. Iar pe cei din AFDPR ii omoara grija de fostii veterani de razboi (din care, fie vorba intre noi, multi nici nu au vazut macar cum arata Frontul), si nu stiu cum sa intre mai repede in gratiile lui Ciolos, in vederea pastrarii privilegilor proprii dupa alegerilor parlamentare din acest an.