Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Trafic de droguri in Polonia
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Trafic de droguri in Polonia

Sotul meu a f prins pe aeroportul din Varsovia avand asupra sa o cantitate de cocaina destul de mare. Care este pedeapsa minima? Cum pot lua legatura cu el? Va rog, ajutati ma!
Andrada__, utilizator
Sotul dumneavoastra va fi tras la raspundere conform normelor penale din Polonia, tara membra a UE (cu exceptia extradarii). Sanctiunile pot fi asemanatoare cu cele ale Romaniei, mai exact cu prevederile Legii 143/2000, actualizata, privind traficul si consumul ilicit de droguri. Articolele relevante sunt:

(Cocaina reprezinta un drog de mare risc)

Art. 3. - (1) Introducerea sau scoaterea din ţară, precum şi importul ori exportul de droguri de risc, fără drept, se pedepsesc cu închisoare de la 10 la 20 de ani şi interzicerea unor drepturi.

(2) Dacă faptele prevăzute la alin. (1) privesc droguri de mare risc, pedeapsa este închisoarea de la 15 la 25 de ani şi interzicerea unor drepturi.

Art. 12. - (1) Se pedepsesc cu detenţiunea pe viaţă sau cu închisoare de la 15 la 25 de ani şi interzicerea unor drepturi faptele prevăzute la art. 2, 3 şi 5, dacă persoana care le-a săvârşit face parte dintr-o organizaţie sau asociaţie ori dintr-un grup de cel puţin 3 persoane, cu structuri determinate şi care sunt constituite în scopul comiterii acelor fapte şi al obţinerii de beneficii materiale sau de alte foloase ilicite.

Art. 13. - (1) Tentativa la infracţiunile prevăzute la art. 2-7, la art. 9 şi 10 se pedepseşte.

(2) Se consideră tentativă şi producerea sau procurarea mijloacelor ori instrumentelor, precum şi
luarea de măsuri în vederea comiterii infracţiunilor prevăzute la alin. (1).

CODUL PENAL AL ROMANIEI

Art. 4. - Personalitatea legii penale

Legea penala se aplica infractiunilor savârsite în afara teritoriului tarii, daca faptuitorul este cetatean român sau daca, neavând nici o cetatenie, are domiciliul în tara.

Art. 9. – Extradarea

Extradarea se acorda sau poate fi solicitata pe baza de conventie internationala, pe baza de reciprocitate si, în lipsa acestora, în temeiul legii.

Indicat ar fi sa cautati un aparator bun.
Villy1liv Villy1liv, Consilier juridic
contactati ambasada Romaniei din Varsovia (daca datele sunt actuale)

Adresa:

ul. Chopina 10, 00-559 Warszawa

Telefon: (004822) 628.31.56
Telefon: Sectia Consulara: (004822) 621.59.83
Telefon: Sectia Economica: (004822) 628.33.00
Fax: (004822) 628.52.64; 628.93.78
E-mail ambasada: embassy@roembassy.com.pl; ambassador@roembassy.com.pl; office@roembassypl.org
E-mail sectia consulara: consul@roembassy.com.pl; gbaciu@roembassypl.org

E-mail sectia economica: commerciall@roembassy.com.pl

Program de lucru

Ambasada

Luni-vineri: 8.30-17.00

Sectia consulara

Luni - Vineri: 09.00 - 13.00 / 14.00 - 16.00

Cum pot lua legatura cu el?
Andrada__, utilizator
Doar el poate sa va sune daca i se va permite.

Daca a fost arestat de autoritatile poloneze acolo va fi judecat daca nu au fost implicate si autoritatile romane in arestarea lui.