Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cine controleaza in statul asta munca la negru privind ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cine controleaza in statul asta munca la negru privind pers fizice

nimeni la noi la gorj nu controleaza pers fizice care lucreaza la negru si daca vine cineva deja e lucrarea terminata ptr k le ia o luna sa ajunga nu este nici un organism care sa controleze in regim de urgenta?
1. ITM este institutia prevazuta in Codul muncii sa controleze verifice daca exista munca la negru.

2. Dar in limbajul ITM nu exista notiunea de urgenta.
I.T.M.-ul, fiscul etc
ITM-ul si/sau Inspectia Muncii sunt organisme de control cu atributii in domeniul relatiilor de munca ...

Fiscul nu controleaza munca la negru ...
Cornel Vasile, Consilier juridic

Atributii in privinta constatarii si sanctionarii muncii la negru are doar ITM-ul. Intrebarea, totusi, are caracter general, daca puteti fi mai explicit ar fi bine.
Cornel Vasile, Consilier juridic
la itm mi-i s-a spus k ei nu controleaza decat firmele nu si pers angajate particular AVEM LEGI -NU ARE CINE SA LE EXECUTE -ISI IAU BANII DEGEABA DE PE SPINAREA CONTRIBUABILILOR SI AIA SANTEM NOI