Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Desfiintare delimitare a doua proprietati
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Desfiintare delimitare a doua proprietati

Am la tara o proprietate compusa din casa+ teren de 2000 mp, pe care am cumparat-o ingradita. Vecina a demolat, fara ca macar sa ma anunte, gardul care delimita cele doua proprietati (pe o lungime de 150 mp!) , a scos si stilpii din pamant, lasand cele doua proprietati practic fara nicio delimitare. Motivul invocat este acela ca gardul era facut de ea si ii trebuie in alta parte. Ce posibilitati am pentru a o obliga sa readuca situatia la starea initiala (si normala) ?
Granituirea este o actiune petitorie deoarece are ca scop delimitarea proprietatilor invecinate. Cu toate acestea, granituirea nu impune reclamantului sa-si dovedeasca dreptul sau de proprietate cu privire la portiunile de teren asupra carora cere a se stabili hotarul.

Daca insa, cu ocazia granituirii reclamantul pretinde o parte determinata din terenul limitrof sustinand ca vecinul ar detine-o fara drept, granituirea implica o revendicare, iar reclamantul trebuie sa-si dovedeasca dreptul sau.
Cel ce solicita granituirea trebuie sa-si justifice proprietatea numai prin prezumtia legala de posesiune. In schimb, in materie de revendicare reclamantul trebuie sa-si stabileasca dreptul sau de proprietate asupra portiunii de teren revendicat.
Pe de alta parte, granituirea, respectiv determinarea prin semne exterioare a limitelor dintre doua proprietati vecine, chiar stabilita prin hotarare judecatoreasca, nu constituie lucru judecat pentru portiunile de teren cu privire la care s-a constatat o imprejmuire .

Distinctia intre actiunea in revendicare si actiunea in granituire este de multe ori delicata, intrucat granituirea se poate complica adeseori prin problema proprietatii, partile emitand reciproc pretentia atribuirii unei portiuni de teren pe care cealalta o neaga.

Edificarea gardului poate fi facuta numai de catre proprietarul fondului limitrof. (obligatia de a face.).

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat