Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cadastrul diferit de titlul de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cadastrul diferit de titlul de proprietate

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns: sunt mostenitor (alaturi de alti doi mostenitori) al unei case care in acte are 250 mp. Am facut cadastrul si au rezultat doar 232 mp. Diferenta nu poate fi decat la vecinul cu care am gard comun (un gard de sarma, usor "mutabil"). E vorba de un cartier (Vatra Luminoasa) cu case tip si cu terenuri identice. Ei bine, pe planul cadastral se vede cu ochiul liber ca terenul vecinului este mai mare. Eu banuiesc ca la un moment dat a mutat cu sau fara intentie, nu vreau sa acuz, gardul mai spre casa bunicilor. Ce pot face daca este asa?
Razvan St, utilizator
Deschideți o acțiune de revendicare imobiliara în Instanta.
In cadrul acțiunii solicitați și o expertiza topografica sa se măsoare ambele terenuri, pentru verificare.
Romeo Valentin, Expert judiciar
Multumesc!

Romeo Valentin a scris:

Deschideți o acțiune de revendicare imobiliara în Instanta.
In cadrul acțiunii solicitați și o expertiza topografica sa se măsoare ambele terenuri, pentru verificare.

Va trebui sa va adresati instantei cu o actiune in granituire. Prin granituire stabiliti sau restabiliti linia hotarului.
Daca insa, cu ocazia granituirii, reclamantul pretinde o parte determinata din terenul limitrof, atunci granituirea este dublata de o revendicare a portiunii respective din teren, astfel incat va trebui sa se faca dovada dreptului de proprietate cu privire la aceasta.
[ link extern ]

Si aceasta actiune trebuie facuta de toti mostenitorii sau poate fi facuta de mine, singur?

gi-jane2 a scris:

Va trebui sa va adresati instantei cu o actiune in granituire. Prin granituire stabiliti sau restabiliti linia hotarului.
Daca insa, cu ocazia granituirii, reclamantul pretinde o parte determinata din terenul limitrof, atunci granituirea este dublata de o revendicare a portiunii respective din teren, astfel incat va trebui sa se faca dovada dreptului de proprietate cu privire la aceasta.
[ link extern ]

de toti