avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 903 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cadastrul diferit de titlul de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cadastrul diferit de titlul de proprietate

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns: sunt mostenitor (alaturi de alti doi mostenitori) al unei case care in acte are 250 mp. Am facut cadastrul si au rezultat doar 232 mp. Diferenta nu poate fi decat la vecinul cu care am gard comun (un gard de sarma, usor "mutabil"). E vorba de un cartier (Vatra Luminoasa) cu case tip si cu terenuri identice. Ei bine, pe planul cadastral se vede cu ochiul liber ca terenul vecinului este mai mare. Eu banuiesc ca la un moment dat a mutat cu sau fara intentie, nu vreau sa acuz, gardul mai spre casa bunicilor. Ce pot face daca este asa?
Ultima modificare: Marți, 25 August 2020
Razvan St, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 09:35, 25 August 2020
Deschideți o acțiune de revendicare imobiliara în Instanta.
In cadrul acțiunii solicitați și o expertiza topografica sa se măsoare ambele terenuri, pentru verificare.
Ultima modificare: Marți, 25 August 2020
Romeo Valentin, Expert judiciar
Multumesc!

Romeo Valentin a scris:

Deschideți o acțiune de revendicare imobiliara în Instanta.
In cadrul acțiunii solicitați și o expertiza topografica sa se măsoare ambele terenuri, pentru verificare.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va trebui sa va adresati instantei cu o actiune in granituire. Prin granituire stabiliti sau restabiliti linia hotarului.
Daca insa, cu ocazia granituirii, reclamantul pretinde o parte determinata din terenul limitrof, atunci granituirea este dublata de o revendicare a portiunii respective din teren, astfel incat va trebui sa se faca dovada dreptului de proprietate cu privire la aceasta.
[ link extern ]

Si aceasta actiune trebuie facuta de toti mostenitorii sau poate fi facuta de mine, singur?

gi-jane2 a scris:

Va trebui sa va adresati instantei cu o actiune in granituire. Prin granituire stabiliti sau restabiliti linia hotarului.
Daca insa, cu ocazia granituirii, reclamantul pretinde o parte determinata din terenul limitrof, atunci granituirea este dublata de o revendicare a portiunii respective din teren, astfel incat va trebui sa se faca dovada dreptului de proprietate cu privire la aceasta.
[ link extern ]



de toti

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Desfiintare delimitare a doua proprietati irina16 irina16 Am la tara o proprietate compusa din casa+ teren de 2000 mp, pe care am cumparat-o ingradita. Vecina a demolat, fara ca macar sa ma anunte, gardul care ... (vezi toată discuția)
Mutare gard marianacorina marianacorina vecina mea a darimat gardul acum 3 ani (cel din gradina) deoarece a facut un solar care este pina aproape de razor si nu avea loc sa circule pe linga el. acum ... (vezi toată discuția)
Salutare! părinții mei dețin un teren intravilan pe care este ... Shurubelu Shurubelu Salutare! Părinții mei dețin un teren intravilan pe care este o construcție! Terenul este primit moștenire iar în actul de donație scrie \"teren cu ... (vezi toată discuția)