Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Loterie publicitara
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Loterie publicitara

Buna ziua,

Doresc sa organizez o loterie publicitara, si as dori ca in fiecare saptamna sa realizez mai multe extrageri. Premiile oferite fiind in bani, valorile putand sa ajunga si la 1.000 de euro. As vrea sa stiu daca sunt limitat din acest punct de vedere, adica daca exista vreun plafon al premiilor pe care le pot oferii.

Si o alta intrebare: fiind loterie publicitara, trebuie ca extragerile sa fie organizate in prezenta unor martori, notari, etc? Sau nu e obligatoriu acest lucru?

Va multumesc
Buna seara,
Legea nu institue limitari in ceea ce priveste valoarea premiilor acordate.
Deoarece vorbim de o loterie promotionala in cadrul careia atribuirea premilor se face prin tragere la sorti (din cate inteleg) va trebui sa redactati un regulament al promotiei care trebuie autentificat de un notar.
Legea nu impune ca extragerea sa fie facuta in prezenta unui notar, dar este recomandat din punct de vedere al credibilitatii......