avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Trebuie tradusa si legalizata procura minor pt. iesire ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Trebuie tradusa si legalizata procura minor pt. iesire din tara?

Buna ziua,

incerc s-o iau pe sora mai mica (minora, 15 ani) intr-o excursie in afara tarii cu masina (sunt major). Stiu ca avem nevoie de la parinti de declaratia comuna la notariat. Este nevoie de aceasta procura sa fie tradusa si legalizata in alta limba decat cea romana?
Ultima modificare: Marți, 3 Aprilie 2012
Moon-Tea, utilizator
Nu trebuie tradusa, aveti nevoie de ea doar la frontiera romana.

Insotitorul minorului trebuie sa aiba extras de cazier judiciar, cred ca aveti nevoie si de cazier chiar daca sunteti frati.
Ultima modificare: Marți, 3 Aprilie 2012
Ares-3, moderator
Multumesc pt. atentionare, uitasem sa mentionez in postul initial de cazierul meu judiciar. Deci, o sa concretizez si pentru altii care vor cauta pe google pe viitor cum sa scoata un minor din tara (cazul cel mai simplu, parintii inca impreuna).

1. Declaratie de la ambii parintii la notariat, sa aiba la ei actele de identitate si orice alte acte relevante.
2. Cartea de identitate a copilului (pt minorii >14 ani).
3. Cazier judiciar al persoanei insotitoare (major). Cazierul judiciar nu este necesar in cazul in care insotitorul este chiar mama sau tatal copilului.

Multumesc pt. confirmare, sper sa fie de folos si altora scurta sinteza. Case closed :-)

PS. Evident... la vama veti avea nevoie de buletine/pasapoarte/etc.
Ultima modificare: Marți, 3 Aprilie 2012
Moon-Tea, utilizator
Procura speciala nu trebuie tradusa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procura minor Costa Blanca Costa Blanca Este vorba despre un minor care trebuie sa vina in tara , dar nu poate fi insotit de parinti, deoarece acestia nu pot lua vacanta. Treaba ar fi ... (vezi toată discuția)
Acte necesare pentru a iesi din tara cu un insotitor fara parinti colibasanu colibasanu As vrea sa plec cu nepotul meu in varsta de 16 ani in Belgia si am nevoie de cineva care sa-mi spuna ce acte necesare imi trebuie pentru a iesi din tara cu ... (vezi toată discuția)
Procura pasaport si insotire minori fara apostila Elena_95 Elena_95 Am o mare problema: sunt in tara de 2 luni impreuna cu surorile mele minore. Mama este in Italia. Eu si surorile mele trebuie sa ne intoarcem in Italia pentru ... (vezi toată discuția)