avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... parasire tara de catre minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

parasire tara de catre minor

buna ziua,

am o fetita de 5 ani si o hotarare definitiva si irevocabila prin care imi este incredintata mie scre crestere si educare. daca as vrea sa o scot din tara, concedii, etc, este suficienta acea hotarare?

multumesc.
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 20:19, 3 Aprilie 2012
Este suficienta,banuiesc din context ca e vorba de o hotarare data inainte de 1 oct 2011.
da, este data in 2009 hotararea.

va intreb pt ca mi s a comunicat faptul ca nu pot iesi fara acordul fostului sot.
Cine va comunicat ?
Nu aveti nevoie de declaratia de acord a tatalui minorei pentru a iesi din tara impreuna cu minora.
Aveti nevoie de hotararea respectiva -legalizata cu mentiunea "definitiva si irevocabila" si pasaport pentru minora.
Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulaţii a cetăţenilor români în străinătate
Art. 30.
(1) Organele poliţiei de frontieră permit ieşirea din România a cetăţenilor români minori numai dacă sunt însoţiţi de o persoană fizică majoră, în următoarele cazuri:
c) minorului care este titular al unui document de călătorie individual ori, după caz, al unei cărţi de identitate şi călătoreşte în străinătate împreună cu unul dintre părinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreună cu acesta, fără a mai fi necesară declaraţia celuilalt părinte, numai dacă părintele însoţitor face dovada faptului că minorul i-a fost încredinţat prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă şi irevocabilă.
Ultima modificare: Marți, 3 Aprilie 2012
MARTA SIMONA PETRE, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acord iesire din tara minor Paula Tudor Paula Tudor Buna ziua! Este adevarat ca daca autoritatea parinteasca este exercitata doar de catre un singur parinte, conform art. 398 sau art. 507 - cod civil, nu este ... (vezi toată discuția)
O intrebare.. anescumaria anescumaria Buna ziua, azi s-au facut 30 zile de la comunicarea hotararii de divort..am fost la arhiva civila si am solicitat sa se mentioneze pe hotarare ca este ... (vezi toată discuția)
Iesirea minorului din tara mish mish Imi puteti spune daca un minor, aflat in ingrijirea mamei(sentinta judecatoreasca in urma divortului), poate iesi din tara(in vacanta) fara acordul scris al ... (vezi toată discuția)