Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contestatie consum de apa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contestatie consum de apa

Cum pot sa procedez in cazul in care casiera asociatiei de proprietari din care fac parte a inregistrat mai multa apa calda si rece in contul meu pentru anul trecut marindu-mi suma de plata in acest mod? Eu printr-o cerere inregistrata i-am cerut toate consumurile mele pe anul trecut. Cand am primit raspunsul, am intocmit o adresa catre presedintele asociatiei si am aratat care au fost adevaratele consumuri ale mele intr-un tabel comparativ cu cele inregistrate de ea, scotand in evidenta diferenta. Nu am primit nici un raspuns scris. In schimb, atunci cand ma duc sa platesc intretinerea, presedintele asociatiei care miroase puteric a bautura impreuna cu casiera, se poarta urat si nu vor sa indrepte situatia. Mentionez ca inregistrarile consumurilor de apa facute de casiera nu au nici un suport, nici o semnatura a mea. Practic nu le poate justifica. Am vreo sansa sa-mi recuperez banii luati in plus la intretinere daca-i actionez in judecata?
Conform norme in vigoare casiera are ca si limita de competenta strict perceperea contravalorii cotelor individuale de intretinere si intocmirea de document justificativ=chitanta in numele asociatiei de proprietari
Nu ati precizat concret cu cat sunt majorate valorile lunar inregistrate in evidenta asociatiei de proprietari ,in raport de valorile comunicate de dvs
In majoritatea cazurilor ,surplusul de consum impus este justificat drept diferenta rezultata intre valoare consum facturat la bransament de catre furnizor de utlitati si total index comunicat de consumatorii individuali
Daca la nivelul asociatiei de proprietari nu gasiti interes pentru solutionare puteti sesiza oficial serviciul specializat din cadrul primariei responsabile
Conditionat de concluziile serviciului din primarie ,puteti promova actiune in instanta impotriva asociatiei de proprietari
@Silviv,
Orice proprietar care considera ca sumele repartizate lunar nu sunt corecte, are dreptul sa conteste aceste sume in maxim 10 zile de la afisarea listei de plata. Presedintele este obligat sa-i raspunda in maxim 7 zile de la inregistrarea contestatiei.
Ati contestat sumele aferente consumului de apa in termen de 10 zile?
Acest consum in plus este trecut ca fiind o suma mai mare a consumului individual sau este o rubrica separata cu "pierderi de apa"?
Ce explicatii verbale ati primit totusi de la "casiera" (probabil administratora dv.), in afara de tabelul scris?
In asociatia noastra avem contorii de apa/ apartamente afara pe casa scarii, se citeste apometru general al consumului locatarilor din scara, care este in spatele blocului(salariatul SC apa serv SA, impreuna cu daministratorul), in aceiasi zi se citesc toate apometrele locatarilor , Intotdeauna sunt diferente, aceste diferente se calculeaza in procentaj%/consum locatar, functie de consum real + procentaj%. In centralizator este rubrica de; citire contor vechi, citire contor nou = valoare/m.c real, valoare diferenta % = total real, = total+diferenta. chear daca nu sunt pierderi reale, vizibile, sunt totusi diferente . Explicatie ar fi ca, sunt chiuvete care picura/ toalete, care nu inregistreaza la contorul personal, dar ca se inregistreaza la debit contor general/ contor general de tip C, iar contorii locatarilor sunt de tip B la care mai spun d-lor ca ar mai fi si ex. contorii pe verticala nu inregistreaza debitul mic/fara presiune. unii locatari neglijeaza sasi repare chiuvetele/ chiar constient lasa sa curga apa care o string in vase / cada(am avut ocazia sa vad astfel de treburi si nu se pot controla.). Odata ce sunt toate acestea trecute in centralizator, ce treaba are casierul si ce raspuns sa va dea, casierul taie chitante pe datele primite de la administrator. Cereti in adunarea generala ca , centralizatorul sa fie explicit, (este loc destul). In plus aveti grija ca atat contorul general cat si al locatarilor sa fie verificate ISCIR periodic.
ISCIR se ocupa de contoarele de apa? Stiam ca sunt cu ascensoarele.....