Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general aport asociat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

aport asociat

1. Un asociat a venit cu aport asociat la societate de 10000 euro la cursul de 4,2lei
5124=4551 10000 euro
2. Dupa un an societatea restituie aportul asociat de 10000 euro la cursul de 4,37
4551=5124 10.000 euro

Diferenta de curs valutar 1700 lei este profit sau pierdere pentru societate?

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Cred ca la dumneavoatra e vorba de o suma de bani cu care asociatul a imprumutat firma, nu de aportul la capitalul social.
In cazul dumneavoastra în care apar diferente nefavorabile de curs valutar restituirea sumelor depuse în valuta se face astfel:

% = 5124 "Conturi la banci în valuta"

4551 "Actionari/asociati - conturi curente"

665 "Cheltuieli din diferente de curs valutar"

În locul contului 5124 "Conturi la banci în valuta" puteti utiliza contul 5314 "Casa în valuta", în cazul în care restituirea are loc din casierie, în valuta.
Cheltuiala respectiva nu e deductibila fiscal.
george-neagu, moderator
La art. 23 C.F. se specifica conditiile de deductibilitate sau nedeductibilitate a pierderilor nete din diferente de curs valutar. Depinde cum va incadrati la gradul de indatorare si de alte aspecte. Verificati!
bestb, utilizator
Vă mulţumesc mult!