Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract inchiriere: ce declaratii se depun privind ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract inchiriere: ce declaratii se depun privind venitul? Modalitati de incasare chirie.

O persoana fizica detine un spatiu comercial pe care il inchiriaza unei persoane juridice.
Care este modalitate de incasare a sumei de bani reprezentand chiria si care sunt documentele justificative in cazul ambelor parti din contract.
Persona fizica va depune o declaratie privind venitul estimat? Care este aceea? La sfarsitul anului, ce declaratie va depune persoana fizica?
Va multumesc!
Se merge la finante cu contractul de inchiriere si se depune si declaratia de impunere.
Plata se face prin virament sau dispozitie de plata.

La inregistrarea contractului se va depune declaratia 220, in doua exemplare (care se utilizeaza si pentru declararea veniturilor obtinute din cedarea folosintei bunurilor) - de estimare a venitului; functionarul calculeaza impozitul.
Pana in Mai (parca) in anul urmator se va depune declaratia 200 - pentru veniturile efectiv realizate, tot in doua exemplare.

In cazul in care persoana care inchiriaza nu realizeaza venituri din salarii / pensii se datoreaza (nu la finante) si contributia pentru asigurari de sanatate - trebuie achitata la casa de sanatate (art 257 lit f) din L 95/2006 privind reforma in sanatate - completata si modificata)