Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS pe venit din chirii pensionar cu handicap
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS pe venit din chirii pensionar cu handicap

Buna ziua,
Am o intrebare.
Un pensionar cu pensie de boala in cuantum de 500 lei/luna si certificat de handicap grupa GRAV datoreaza contributia de sanatate pentru venituri obtinute din cedarea folosintei unui spatiu? Este vorba de perioada 2012-2013
Potrivit art.296^27 din Codul fiscal,daca singurul venit realizat in acei ani,in afara celui din cedarea folosintei unui spatiu, este pensia de boala(de invaliditate) de 500 lei/luna,nu datoreaza contributie de asigurari de sanatate pentru veniturile din cedarea spatiului.
Reglementari in sensul celor mentionate se regasesc si in textul art.257 alin.2 lit.(f).din Legea nr.95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii.
Multumesc.
Va trebui sa fac contestatie la cnass. Cei de la finante si-au declinat competenta. Ei au preluat datoria de la casa de sanatate. Oricum, nu am mai scris ca si mie mi-a venit somatia respectiva cu datoria, desii eu sunt angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata din 1977 pana azi si evident eu nu trebuie sa platesc asigurare pe venituri din chirie.. Deci voi depune 2 contestatii. Una pentru mine alta pentru sotie.