Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Operatiune triunghiulara sau nu?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Operatiune triunghiulara sau nu?

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
Avem trei firme, din 3 tari membre UE diferite, cu trei coduri TVA valabile.
Firma A / Germania (furnizor)
Firma B / Romania (cump-revanz)
Firma C / Ungaria (client final)
Firma A factureaza catre firma B iar firma B factureaza la randul ei catre firma C.
Transportul are loc pe ruta Germania - Ungaria si este integral platit de catre firma C (conf. contract incheiat intre firme)
Avand in vedere ca transportul cade in sarcina firmei C, putem considera operatiune triunghiulara?
potrivit pct. 2, alin 13 din HG nr. 44/2004, dacă transportul este realizat de beneficiarul livrării, nu sunt aplicabile măsurile de simplificare pentru operaţiuni triunghiulare.
Va multumesc mult pentru raspuns.
Buna ziua. Revin cu doua intrebari, ref. la situatia prezentata mai sus.
Avand in vedere ca nu este op. triunghiulara, si marfa din Germania nu ajunge in Romania ci direct in Ungaria, cum va factura furnizorul A/german catre firma B/roman? Firma B va aplica taxare inversa?
La fel, firma B va factura fara TVA catre firma C/Ungaria? Este corect?
Va multumesc foarte mult pentru ajutor.
firma din germania va factura fara tva in baza codului de tva comunicat de firma din romania.
firma din romania trebuie sa se inregistreze in scopuri de tva in ungaria si sa plateasca tva aferenta, locul achizitiei intracomunitare fiind ungaria, adica locul unde se incheie expedierea bunurilor.
mai departe firma din romania va refactura cu tva in cota ungureasca, locul livrarii fiind ungaria.
Deci firma din germania va factura fara tva iar firma din romania va aplica taxarea inversa. Sper ca am inteles bine.
Mai am o nelamurire> avand in vedere faptul ca transportul este in sarcina firmei din ungaria, asta insemana ca intre firma din romania si firma din ungaria exista o livrare cu transp., corect? Deci locul livrarii este locul unde incepe transportul, respectiv germania.
Nu am inteles de ce nu poate firma din romania sa factureze fara TVA catre firma din ungaria... :(
Va multumesc.