avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata salariului pe card
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata salariului pe card

Buna ziua,
As dori sa stiu daca exista vreo prevedere legala prin care angajatorul poate impune banca la care sa-mi deschid cont pentreu virarea salariului.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:18, 5 Aprilie 2012
Potrivit art.166 (2) C.mun., plata salariului se poate efectua prin virament intr-un cont bancar. .... asadar, angajatorul nu poate dispune efectuarea plăţii salariului prin card fără acordul salariatului si nici nu poate impune banca la care sa va faceti card pentru virarea salariului.
Are dreptul angajatul sa renunte la card si sa solicite salariul cash, chiar daca ani de zile a avut card?

Salariatul are acest drept .. plata salariului pe card nu este obligatorie ...
Care este procedura de renuntare la card? Se face o cerere angajatorului sau bancii?
Faceti cate o cerere atat la angajator , cat si la banca unde aveti cardul ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salarul pe card panzarumitica panzarumitica La privat, este obligatoriu ca plata salariului sa se facă prin card bancar? Angajatorul meu îmi cere să deschid cont de card motivând că așa este ... (vezi toată discuția)
Carduri salariu obligatorii, legalitate impunere de catre angajator moisacul moisacul Este obligatoriu ca societatea angajatoare sa ma oblige sa-mi fac card de salariu la o banca comerciala, altfel nu vor sa-mi de banii pe salariu cash. Care ... (vezi toată discuția)
Cerere acordare salariu chas lukyan171 lukyan171 Buna as dori sa stiu daca pot sa imi primesc drepturile de salar in mana (chas) in situatia in care firma are peste 2000 de angajati iar drepturile de salar ne ... (vezi toată discuția)