Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata salariului pe card
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata salariului pe card

Buna ziua,
As dori sa stiu daca exista vreo prevedere legala prin care angajatorul poate impune banca la care sa-mi deschid cont pentreu virarea salariului.

Multumesc
Potrivit art.166 (2) C.mun., plata salariului se poate efectua prin virament intr-un cont bancar. .... asadar, angajatorul nu poate dispune efectuarea plăţii salariului prin card fără acordul salariatului si nici nu poate impune banca la care sa va faceti card pentru virarea salariului.
Are dreptul angajatul sa renunte la card si sa solicite salariul cash, chiar daca ani de zile a avut card?

Salariatul are acest drept .. plata salariului pe card nu este obligatorie ...
Care este procedura de renuntare la card? Se face o cerere angajatorului sau bancii?
Faceti cate o cerere atat la angajator , cat si la banca unde aveti cardul ...