avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 930 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii zile concediu medical platite de societate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

zile concediu medical platite de societate

Buna ziua,
in cazul a 3 concedii medicale din care:
- primul (cel initial) este de 1 zi
- al doilea (in continuare) este de 2 zile
- al treilea (in continuare) este de 7 zile,
cate zile sunt platite de societate?

Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: flori9 , utilizator 18:05, 4 Aprilie 2012
ART. 37Norme 60/32/2006:
(1) În situaţia în care unui asigurat i se acordă în aceeaşi lună două sau mai multe concedii medicale pentru afecţiuni diferite, fără întrerupere între ele, indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă se calculează şi se plăteşte separat, iar plata se suportă conform art. 12 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005.
#M3
(2) În situaţia în care unui asigurat i se acordă două sau mai multe concedii medicale pentru aceeaşi afecţiune, fără întrerupere între ele, durata lor se cumulează, iar plata se suportă conform art. 12 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005. În această situaţie, la calculul indemnizaţiilor pentru certificatele de concediu medical în continuare se menţine baza de calcul determinată pentru certificatul de concediu medical iniţial


Deci,daca este vorba despre acelasi diagnosticsi in continuare,cumulati durata de pe cm urisi stabiliti zilele lucratoare din primele 5 de cm,daca sunt in continuare si pe diagnostic diferit,acestea se calculeaza separat.
Ultima modificare: Miercuri, 4 Aprilie 2012
ContSters136493, utilizator
Este pt aceeasi afectiune, dar in luni diferite.
M-am lamurit. Se platesc separat, adica doar prima zi de catre societate si restul de fnuass.

Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical alexadutu alexadutu o angajata are concediu medical din cm 11.08.2012 -17.08.2012 initial cod diagn 395 , emis de spital si CM 20.08.2012 -24.08.2012 tot initial ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu medical iulian1989 iulian1989 Am primit 2 concedii medicale luna acesta pentru un angajat care a avut concediul medical si luna trecuta primul concediu medical cod indemnizatie 01 de pe ... (vezi toată discuția)
Plata concediu medical carmen.balan1967@yahoo.com carmen.balan1967@yahoo.com Buna ziua ! Am un certif. medical initial pt. 2 zile - 30 si 31 mai ( sambata si duminica ) - deci nu am ce sa platesc. Urmeaza un certif. - in continuare - ... (vezi toată discuția)