Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii zile concediu medical platite de societate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

zile concediu medical platite de societate

Buna ziua,
in cazul a 3 concedii medicale din care:
- primul (cel initial) este de 1 zi
- al doilea (in continuare) este de 2 zile
- al treilea (in continuare) este de 7 zile,
cate zile sunt platite de societate?

Va multumesc anticipat!
ART. 37Norme 60/32/2006:
(1) În situaţia în care unui asigurat i se acordă în aceeaşi lună două sau mai multe concedii medicale pentru afecţiuni diferite, fără întrerupere între ele, indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă se calculează şi se plăteşte separat, iar plata se suportă conform art. 12 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005.
#M3
(2) În situaţia în care unui asigurat i se acordă două sau mai multe concedii medicale pentru aceeaşi afecţiune, fără întrerupere între ele, durata lor se cumulează, iar plata se suportă conform art. 12 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005. În această situaţie, la calculul indemnizaţiilor pentru certificatele de concediu medical în continuare se menţine baza de calcul determinată pentru certificatul de concediu medical iniţial

Deci,daca este vorba despre acelasi diagnosticsi in continuare,cumulati durata de pe cm urisi stabiliti zilele lucratoare din primele 5 de cm,daca sunt in continuare si pe diagnostic diferit,acestea se calculeaza separat.
ContSters136493, utilizator
Este pt aceeasi afectiune, dar in luni diferite.
M-am lamurit. Se platesc separat, adica doar prima zi de catre societate si restul de fnuass.

Va multumesc!