Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Adeziune la un partid!
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Adeziune la un partid!

Buna ziua,

As dori sa va rog sa-mi spuneti daca copletarea unei adeziuni la un partid politic, care precizeaza dor faptul ca "solicit sa adre la partidul ..." implica practic inscrirea in partidul respectiv si urmeaza sa se achite cotizatii si participarea la alte actiuni. Mentionez ca nu am la cunostinta eventualele fise de inscrire la partid sau precizari ca am luat la cunostinta despre Statut. Eu personal doresc doar sa am calitatea de SIMPATIZANT. Multumesc !
Adeziunea este echivalentul inscrierii in unele partide, cele care au o proceduta simplificata de inscriere; altele intr-adevar le fac membrilor si fise, le dau statutul... depinde de cat de organizat din acest punct de vedere este partidul pe care il simpatizati.
As spune ca odata semnata o adeziune, ati declarat ca ati solidarizat cu partidul respectiv, nu sunteti un simplu simpatizant ci membru.
E (aproape) ca si-n viata: pana nu semnati la Starea Civila sunteti doar simpatizant :)

Platiti cotizatie daca doriti - nu va poate obliga nimeni sa faceti acest lucru chiar daca sunteti inscris cu fisa, parafisa etc.