Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie invatamant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie invatamant

Buna ziua,

Ma numesc Ana M. Sunt nascuta in 23.08.1955. Lucrez in invatamant, ca educatoare, din 1 septembrie 1975 cu o intrerupere de 8 luni (concediu fara plata cu post rezervat).As dori sa stiu care sunt consecintele in cazul in care demisionez din invatamant si ma angajez in mediul privat. Ma intereseaza cum se modifica varsta de pensionare(ar trebui sa ies la pensie in octombrie 2015 daca raman in invatamant).Se prelungeste acest termen?
Nu se modifica cu nimic .. .. Conform Legii unitare a pensiilor nr. 263/2010 , veti putea iesi la pensie pentru limita de varsta in anul 2015 luna Octombrie la virsta standard de pensionare de 60 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.