avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1750 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie invatamant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie invatamant

Buna ziua,

Ma numesc Ana M. Sunt nascuta in 23.08.1955. Lucrez in invatamant, ca educatoare, din 1 septembrie 1975 cu o intrerupere de 8 luni (concediu fara plata cu post rezervat).As dori sa stiu care sunt consecintele in cazul in care demisionez din invatamant si ma angajez in mediul privat. Ma intereseaza cum se modifica varsta de pensionare(ar trebui sa ies la pensie in octombrie 2015 daca raman in invatamant).Se prelungeste acest termen?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:03, 4 Aprilie 2012
Nu se modifica cu nimic .. .. Conform Legii unitare a pensiilor nr. 263/2010 , veti putea iesi la pensie pentru limita de varsta in anul 2015 luna Octombrie la virsta standard de pensionare de 60 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata sau pentru limita de varsta samybv2007 samybv2007 Buna ziua, Sunt nascuta in 23.08.1955 , lucrez in invatamant ca educatoare din 1975 cu intrerupere de 3 ani, am 33 de ani vechime in invatamant si 37 in munca ... (vezi toată discuția)
Pensia militarã pentru ofiþerii în rezervã cristel padurean cristel padurean Am fost elev al ªcolii militare de Ofiţeri activi N.Bălcescu din Sibiu în perioada 1975-1978. Am lucrat în armată în perioada 1978-1993, an în care am ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala cili1959 cili1959 Buna seara . Sunt cadru didactic , de sex masculin nascut in 1954, luna decembrie M-am incadrat in anul 1975 in septembrie , in luna octombrie 1975 am plecat ... (vezi toată discuția)