Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Daca nu avem bani nastem pe strada?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Daca nu avem bani nastem pe strada?

buna ziua.sunt insarcinata in 6 luni si cand am mers la medicul de familie sa ma ia in evidenta, acesta mi-a spus ca trebuie sa merg la primarie sa-mi scot o adeverinta precum ca nu am venituri si apoi sa merg sa-mi platesc cotizatia la asigurarile de sanatate pe trimestrul 1 si 2 al acestui an.in caz contrar,cand voi merge la spital sa nasc,voi fi nevoita sa platesc serviciile medicale...nu sunt casatorita....chiar stau foarte rau cu banii...nu lucrez de vreo 2 ani (am beneficiat pana in dec 2011 de ajutor de somaj)...mai am 2 fetite...singurul meu venit este alocatia fetitelor de 242 lei...si ajutorul parintilor...
nu cunosc legislatia...si ma interesa daca chiar e obligatoriu sa am acele contributii platite...am citit pe un forum ca mamele fara venituri pot da o declaratie pe proprie raspundere precum ca nu au venituri si pot naste fara sa mai plateasca nimic....
1. Medicul nu cunoaste legile din domeniul sau de activitate.

2. Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii spune:

Art. 213. - (1) Urmãtoarele categorii de persoane beneficiazã de asigurare, fãrã plata contribuţiei:
f) femeile însãrcinate şi lãuzele, dacã nu au nici un venit sau au venituri sub salariul de bazã minim brut pe ţarã.

3. - Asadar sunteti asigurata chiar daca nu platiti contributia la sanatate.
- Nu veti plati nici spitalizarea atunci cand veti naste.

4. Aratati-i si medicului textul de lege.
va multumesc.
Va recomand sa mergeti la CAS de care apartineti sa solicitati o adeverinta de asigurat fara plata contributiei pentru a evita problemele pe viitor, deoarece si la medicul de familie si la spital aveti nevoie de o dovada de asigurat. Va dau cadrul legal mai jos.
Ordinul CNAS 617/2007

ART. 20
(1) Persoanele care beneficiaza de asigurarile sociale de sanatate fara plata contributiei sau cu plata contributiei din alte surse vor face dovada incadrarii in una dintre aceste categorii printr-un document justificativ - adeverinta, eliberat de CAS, potrivit fiecarei categorii, pe baza urmatoarelor documente:
h) pentru femeile insarcinate sau lauze, pe baza actului de identitate, a adeverintei medicale, a certificatului de nastere a copilului - pentru lauze, precum si a documentului eliberat de unitatile fiscale teritoriale din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri impozabile si a declaratiei pe propria raspundere din care sa rezulte ca nu realizeaza venituri sau pe baza documentelor justificative ca realizeaza venituri lunare sub salariul de baza minim brut pe tara;
Adeverinta este valabila un an de la data emiterii;

Documente necesare pentru solicitarea adeverintei:

FEMEI INSARCINATE

copie Carte de identitate sau Buletin de identitate (pg. 2,3,4 si mutatia)
Adeverinta medicala
Adeverinta cu veniturile impozabile din perioada 2007 – 2012 de la Adm.Fin.a Sectorului de domiciliu (original)
Copie CARTE DE MUNCA

Cerere de adeverinţă de asigurat

Către Casa de Asigurări de Sănătate ...............................
Subsemnatul(a) _____________________________________________________, CNP ___________________, domiciliat(ă) în localitatea ________________________, str. _____________________________________, nr. ________, bl. _______, sc. _______, et. _______, ap._____, sector/judeţ _____, solicit eliberarea unei adeverinţe din care să rezulte că sunt asigurat(ă) CASMB în calitate de (bifaţi poziţia corespunzătoare):
Salariat / Persoană cu venit asimilat salariilor;
Persoană fizică autorizată (PFA) / Persoană fără venituri (PFV);
Pensionar;
Persoană care realizează venituri din agricultură şi / sau silviculură;
Persoană care obţine venituri din cedarea folosinţei bunurilor;
Persoană care obţine venituri din dividende;
Persoană care obţine venituri din dobânzi;
Persoană care obţine venituri din drepturi de proprietate intelectuală;
Asigurat fără plata contribuţiei conform Art. 213 din Lgea 95/2006:
Elev / Student cu vârsta cuprinsă între 18 şi 26 de ani;
Tânăr cu vârsta cuprinsă între 18 şi 26 de ani care provine din sistemul de protecţia copilului;
Sot, soţie sau părinte aflat în întreţinerea unei persoane asigurate (coasigurat);
Persoană cu handicap;
Personal monahal;
Bolnav cu o afecţiune inclusă în programele naţionale de sănătate;
Femeie însărcinată sau lăuză;
Persoană care se afla în concediu pentru creşterea copilului până la împlinirea vârstei de 2 ani;
ªomer;
Persoană care face parte dintr-o familie care are dreptul la ajutor social conform Legii 416-2001;
Persoană care se află în executarea unei pedepse private de libertate sau arest preventiv;
Persoană ale cărei drepturi sunt stabilite prin Decretul-Lege 118 / 1990;
Persoană ale cărei drepturi sunt stabilite prin Decretul-Lege 189 / 2000;
Persoană ale cărei drepturi sunt stabilite prin Decretul-Lege 44 / 1994;
Persoană ale cărei drepturi sunt stabilite prin Decretul-Lege 309 / 2002;
MOTIVUL PENTRU CARE SE SOLICITA ADEVERINTA:
Medic de familie; Formular european;
Medic dentist; Card european;
Medic specialist; Autoritatea pentru străini;
Îngrijiri la domiciliu; Spital
Orteze / proteze; Data internării: _____________________
Comisii terapeutice; Altele.
Depun anexat documente conform Legii 95/2006, în baza Ordinului 617/2007, cu modificarile şi completările ulterioare.

Data: Semnătura:

Număr de telefon:

Crissa C, Consilier juridic