Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... perioada stagiului militar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

perioada stagiului militar

As dori sa-mi spuneti daca perioada efectuarii stagiului militar, inainte de a fi angajat, poate fi valorificata la calcularea sporului de vechime.
Va multumesc
Care este perioada stagiului militar ? ... intrucat a existat o reglementare in trecut si care prevedea ca aceasta situatie se lua in calcul la stabilirea sporului de vechime.
Legea 46/1996 privind pregatirea populatiei pentru aparare spune:

Art. 3
Serviciul militar este obligatoriu pentru toti barbatii, cetateni romani, si se indeplineste in urmatoarele forme:
a) ca militari in termen;
b) ca militari cu termen redus;
c) ca rezervisti concentrati sau mobilizati.
Sunt considerati in serviciul militar si cetatenii romani, barbati si femei, care fac parte din cadrele in activitate, elevii si studentii institutiilor militare de invatamant si militarii angajati pe baza de contract.
Timpul cat o persoana indeplineste serviciul militar constituie vechime in munca.
perioada de stagiu militar la care fac referire este in 1988-1990
Legea 46/1996 este abrogata
Legea 46/1996 o fi abrogata dar se aplica pe perioada cat era valabila, de aceea v-a intrebat si colegul meu in ce perioada ati satisfacut stagiul militar.