Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... vechime
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

vechime

se considera vechime in munca stagiul militar obligatoriu?
Da, se considera vechime in munca in cazul pensionarii ptr.limita de varsta.
1. Art. 20-Legea 3/1977
(2) Constituie vechime in munca si timpul in care o persoana incadrata in munca si-a intrerupt activitatea deoarece:
a) a indeplinit serviciul militar in termen, a fost concentrata, mobilizata sau in prizonierat;

2. art. 49-Legea nr. 263/2010:
(1) În sistemul public de pensii se asimileazã stagiului de cotizare şi perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
.....
c) a satisfãcut serviciul militar ca militar în termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilitã, a fost concentrat, mobilizat sau în prizonierat;

3. Pana la 01.04.2001 au fost aplicabile prevederile Legii nr.3/1977, fiind aprogate de Legea 19/2000.
Legea nr.19/2000 facea referire ca, stagiul militar este considerat stagiu de cotizare asimilat pentru pensie .

4. Art. 3 din Legea 46/1996
Serviciul militar este obligatoriu pentru toti barbatii, cetateni romani, si se indeplineste in urmatoarele forme:
a) ca militari in termen;
b) ca militari cu termen redus;
c) ca rezervisti concentrati sau mobilizati.
Sint considerati in serviciul militar si cetatenii romani, barbati si femei, care fac parte din cadrele in activitate, elevii si studentii institutiilor militare de invatamint si militarii angajati pe baza de contract.
Timpul cit o persoana indeplineste serviciul militar constituie vechime in munca.

La data de 1 ianuarie 2007 se abroga Legea nr. 46/1996 privind pregatirea populatiei pentru aparare de Legea 446/2006

5. Legea 446/2006
art.3 alin.6 - Perioada de timp in care o persoana indeplineste serviciul miliar activ sau alternativ ori este concentrata sau mobilizata constituie vechime in serviciu ori vechime in munca, dupa caz, precum si stagiu de cotizare la sistemul public de asigurari sociale. Sunt exceptati de la prevederile prezentului alineat elevii liceelor si colegiilor militare."
multumesc!