Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... norma de ore lucrate pe zi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

norma de ore lucrate pe zi

Buna ziua, m-ar interesa cate ore se poate lucra legal in paza pe zi, in baza legii.Va multumesc
Potrivit legii, pentru salariaţii angajaţi cu normă întreagă durata normală a timpului de muncă este de 8 ore pe zi şi de 40 de ore pe săptămână.

Insa pentru unele sectoare de activitate se poate stabili prin negocieri colective sau individuale ori prin acte normative specifice o durată zilnică a timpului de muncă mai mare de 8 ore.
Astfel , in cazul societatilor de paza pot exista urmatoarele programe : 12/24 ; 24/48 ...
pentru o firma de paza, norma de lucru 24 de ore lucrate cu 48 de ore libere are temei legal?
Art. 115 C.mun.
(1) Pentru anumite sectoare de activitate, unităţi sau profesii se poate stabili prin negocieri colective sau individuale ori prin acte normative specifice o durată zilnică a timpului de muncă mai mică sau mai mare de 8 ore.
.....

Insa, atentie la alin.2 al acestui articol care dispune ca, durata zilnică a timpului de muncă de 12 ore va fi urmată de o perioadă de repaus de 24 de ore.