Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 CAEN pentru activitate de intermediere
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

CAEN pentru activitate de intermediere

Buna ziua,
Desfasor o activitate de intermediere: caut clienti pentru diferite firme, iar pentru aceasta activitate facturez un comision firmelor carora le-am gasit clienti.
Pe ce cod CAEN ar putea fi incadrata acesta activitate?
Pot sa desfasor activitatea pe codul 7022 ?

Va multumesc anticipat pentru raspuns
4619 - Intermedieri in comertul cu produse diverse
Clientii respectivi presteaza servicii mai degraba decat vand produse. Codul se refera la intermedieri in comertul cu produse si servicii sau poate fi interpretat ca exclusiv pentru produse? Am inteles ca in conditiile in care eu facturez un serviciu pentru care nu am codul CAEN potrivit activat la RC, in cazul unui control mi se confisca suma facturata ca fiind obtinuta ilicit. Este adevarat?
multumesc.
4619 - Intermedieri în comerţul cu produse diverse
Această clasă exclude:
- comerţul cu ridicata în nume propriu, vezi 462 la 469
- vânzări cu amănuntul făcute de comisionari, vezi 4799

Asadar in afara acestor activitati, puteti intermedia orice afacere cu produse diverse in baza acestui cod CAEN.