Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... In cat timp ar trebui sa primesc o hotarare ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

In cat timp ar trebui sa primesc o hotarare judecatoreasca?

Buna ziua ,va rog sa-mi raspunde-ti la urmatoarea intrebari.In cat timp ar trebui sa primesc o hotarare judecatoreasca?Este normal sa treaca 2 luni si eu sa nu o primesc?
depinde de cat de aglomerata este instanta....poate trece si mai mult de cateva luni...daca aveti nevoie mai repede puteti face o cerere la instanta ca sa grabesca motivarea
conform art.264 cod pr. civ. termenul este de 30 de zile. dar pot sa va zic ca am primit o sentinta si dupa 8 luni. singurul lucru car il puteti face este sa va adresati instantei cu o cerere de urgentare a motivarii.
Art.264 C.proc.civ. se refera la motivarea hotararii si nu la comunicarea acesteia ...

Art. 264 C.proc.civ.:
(1)Motivarea hotărârii se va face în termen de cel mult 30 de zile de la pronunţare. Dacă instanţa a fost alcătuită din mai mulţi magistraţi, preşedintele va putea însărcina pe unul dintre ei cu redactarea hotărârii.
....