Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Un director de deconcentrata care a fost colaborator ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Un director de deconcentrata care a fost colaborator al securitatii mai poate ocupa functia in continuare?

Un director de deconcentrata sau de scoala daca a fost colaborator al securitatii mai poate ocupa functia in continuare?
Nu inteleg de ce amestecati directorii de scoala cu directorii serviciilor publice deconcentrate. Primii sunt personal contractual iar ceilalti sunt functionari publici. Un director al unui serviciu public deconcentrat nu poate sa ocupe aceasta functie daca a desfasurat activitate de politie politica (art. 54, lit. j din Legea nr. 188/1999).

:hm: Tocmai am trecut pe repede-inainte prin Legea nr. 188/1999 si am constatat ca, daca se descopera ulterior ocuparii functiei publice ca un functionar a desfasurat activitate de politie politica, acesta nu este motiv de incetare a raportului de serviciu. Cred ca trebuie sa reiau legea pe indelete. Mi se pare putin probabil ca functionarii publici care au facut politie politica si care au fost numiti in functie acum zece ani, sa spunem, sa ramana in functie.