Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Garantii
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Garantii

Buna tuturor.

Ce garantii de plata poate solicita o firma intr-un contract de pres serv ca sa fie sigura ca beneficiarul va achita sumele respective?
In afara de fila CEC si BO, am citit undeva pe net de scrisoarea de garantie sau, undeva intr-un contract primit din alt stat, de "factura de schimb in alb".

Multumesc.
"Factura de schimb in alb" - nu exista o asemenea modalitate de a garanta plata unor servicii, aici in Romania.

"Scrisoarea de garantie bancara" este in schimb un act prin care "banca denumita garanta se angajeaza irevocabil, in cazul in care o persoana fizica sau juridica denumita debitor principal nu va plati la un anumit termen o suma determinata si indicata in mod expres in scrisoare, sa plateasca ea insasi suma neachitata, in favoarea unei alte persoane fizice sau juridice denumita beneficiar, la prima cerere a acestuia."
Acest tip de scrisoare poarta numele de "scrisoare de garantie bancara de neefectuare a platii".
Exista si posibilitatea solicitarii unei polite de asigurare (garantii de plata ) emisa de o societate de asigurare in favoarea firmei tale prin care aceasta se obliga sa-ti achite facturile in caz de neplata a clientului (trebuie citite si conditiile de asigurare). Prezinta avantajul pentru clientul tau ca se obtine in termen mai scurt decit scrisoarea de garantie bancara si nici nu implica pentru el constiuirea de cash colateral.
Sigur ca da, am omis "Polita de asigurare a riscului de neplata pe termen scurt". Sunt asigurate prin aceasta polita riscurile comerciale datorate insolventei debitorului sau a neplatii prelungite din partea acestuia.
Singura varianta lipsita de riscuri pentru prestator este sa obtina de la beneficiar o scrisoare de garantie bancara. La prima cerere banca emitenta va deconta suma solicitata in limita valorica a scrisorii de garantie bancara, fara alte complicatii si explicatii.
Asiguratorii arareori platesc la simpla cerere.
Diana Persa a scris:
Asiguratorii arareori platesc la simpla cerere.

Foarte real ceea ce ati mentionat aici, de aceea prima data am scris despre S.G.B.

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal