avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 989 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Garantii
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Garantii

Buna tuturor.

Ce garantii de plata poate solicita o firma intr-un contract de pres serv ca sa fie sigura ca beneficiarul va achita sumele respective?
In afara de fila CEC si BO, am citit undeva pe net de scrisoarea de garantie sau, undeva intr-un contract primit din alt stat, de "factura de schimb in alb".

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters21743 , utilizator 12:05, 11 Aprilie 2012
Multumesc foarte mult pt lamuriri
Puteti introduce pe viitor in contract clauza de fidejusiune, si renuntarea la beneficiul de discutiune si diviziune,
Ultima modificare: Miercuri, 11 Aprilie 2012
Flavius1984, utilizator
D-le Flavius, puteti explica in detaliu sau sa ma trimiteti la cateva articole de lege pt a ma lamuri? Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fidejusor aduce scrisoare de garantie bancara dumitru2000 dumitru2000 avem un contract prin care fidejusorul (care renunta expres la beneficiul de diviziune si discutiune - in cazul in care mai e nevoie in comercial) aduce si o ... (vezi toată discuția)
Urmarire avalist CORINA CONSTANTIN CORINA CONSTANTIN Buna ziua!Am calitatea de fidejusor intr-un contract de imprumut contractat de un SRL.In contractul de credit, la cap. Garantii, apar eu cu o garantie ... (vezi toată discuția)
Fidejusiune CORINA CONSTANTIN CORINA CONSTANTIN Daca in contractul de fidejusiune, sub semnatura privata a fost inserata suma de 5.000 Lei, fiind o fidejusiune determinata si pe langa aceasta suma si alte ... (vezi toată discuția)