Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Procuror criminalist
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Procuror criminalist

Cum poti profesa ca procuror criminalist? Faci facultatea de drept dupa care iti alegi jurisprudenta? daca da cati ani se fac ? sau este alta facultate de la inceput?Mersi
In prima etapa urmezi cursurile facultatii de drept si obtii diploma de licenta. Dupa aceea, sustii examen de admitere la Institutul National al Magistraturii. In aceasta forma de invatamant vei opta pentru pregatirea de procuror.
Dupa terminarea facultatii de drept nu va puteti alege sa fiti procuror criminalist. Dati admiterea la INM, faceti cei doi ani de stagiatura, in care veti da si alte examene. Dupa terminarea acestor etape veti putea alege (mai mult sau mai putin) sa fiti procuror sau judecator.
Aceasta profesie nu e tocmai cum se prezinta in filme.
ContSters178374, utilizator