Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... parasire de domiciliu motiv pentru a se intenta divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

parasire de domiciliu motiv pentru a se intenta divort

buna seara. o sa trec direct la subiect.
1.am un prieten a carui sotie a parasit domiciliul acum cel putin 5 luni. a plecat in turcia la un cetatean turc pe care l-a cunoscut pe internet. prietenul meu a asteptat ca sotia lui sa intenteze divort. ea l-a rugat pe el sa o faca si a numit-o pe mama ei prin procura sa se prezinte in numele ei la proces. el nu a anuntat la politie ca sotia lui a parasit domiciliul. ce il sfatuiti? cum ar trebui sa procedeze?
2. singurul bun comun pe care il au este un mic magazin alimentar pe care l-au infiintat in timpul casatoriei dar care economic este pe minus. apartamentul in care au locuit este al mamei lui care a decedat dupa ce fiul ei s-a casatorit.tatal lui inca traieste. dar ea are pretentii financiare motivul invocat fiind ca a investit in el, dar nu are nici o factura fiscala care sa dovedeasca acest lucru. el spune ca apartamentul a fost renovat de parintii lui, nu de ea. cu acest argument poate avea castig de cauza in procesul de partaj?
va multumesc anticipat.
Eu zic ca prietenul dvs sa introduca doar divortul fara partaj
Faptul ca a parasit domiciliul conjugal si ca are relatii extraconjugale va determina admiterea actiunii de divort.

avocat Claudiu Lascoschi
Politia nu are nici o competenta sa se implice in problemele conjugale ale cuplurilor.
Nici un barbat sanatos la cap nu-si poate reclama nevasta la politie ca l-a parasit.
S-ar face de ris. Casatoria sau dragostea cu de-a sila nu se poate.
Il sfatuiesc ceea ce orice judecator l-ar sfatui ! Sa incerce sa se impace cu sotia lui,
iar daca nu se poate, sa divorteze.
Poate sa intenteze el divort, este irelevant, deoarece va fi cu acordul partilor, fara
motivare si fara sa fie cineva vinovat.l
- Problema apare la partajul societatii comerciale si la contributia sotiei la renovarea
casei.
Daca se dovedeste ca renovarea casei este de valoare mare, il poate lasa pe drumuri.
Este foarte greu, dar nu imposibil.

Este bine sa negocieze la partaj o anumita suma de bani, mai ales ca pretentiile sotiei sunt
intemeiate.

Alberto Kurtyan
Da, chestia cu declaratia la politie chiar nu are rost.
La proces se va dovedi cu martori faptul ca ea a parasit domiciliul conjugal

avocat Claudiu Lascoschi
Daca in urma casatoriei nu au rezultat copii, se poate divorta prin acordul partilor, foarte simplu.Hotararea se poate da si fara motivare daca ambele parti solicita acest lucru.
In privinta partajului, partea interesata poate solicita partajul.Doar in urma administrarii probelor, instanta poate aprecia cine a efectuat imbunatatiri la imobilul aflat in discutie si poate stabili valoarea acestora.Acelasi lucru este valabil si cu societatea.
Intre timp, societatea poate fi dizolvata, astfel ca la un eventual partaj, valoarea actiunilor ar putea fi zero.