avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Leasing financiar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Leasing financiar

Am incheiat un contract de leasing financiar in 2008 pentru un autoturism pe care ulterior am ales sa nu-l mai platesc si sa-l inapoiez firmei.Totul bine si frumos,am fost de acord sa-l duc unde m-au trimis ei si acum dupa 4 ani,dosarul este vandut unei firme de recuperare care ma contacteaza si imi spune ca am de platit 12500 euro.
As dori sa stiu daca ii por da in judecata pe cei de la leasing pentru clauza abuziva,din moment ce au nu am benefiaciat de acest bun timp de 4 ani iar ei vand dosarul pentru a recupera suna,tinand cont ca masina probabil e deja vanduta.
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: melk1 , utilizator 13:02, 13 Aprilie 2012
Daca prin vanzarea autoturismului de catre firma de leasing, aceasta suma nu a reusit sa acopere costul total al masinii, diferenta o recupereaza tot de la Dvs. Cititi clauzele contractuale.
Dar masina nu a facut mai mult de 9000,eu am platit cam 3000,de unde inca 12000?
Si eu sunt intr-o situatie identica.. masina luata in 2008 cu 9000 euro, am platit avans 3000 euro + rate 1,5 ani (rata a crescut de la 800 la 1200 ron in acest an). Dupa patru ani am devenit posesorul unei frumoase masini.. pardon.. popriri de 9000 euro de la o firma de recuperari. In conditiile in care a existat avans platit, rate platite, masina a fost vanduta de firma de leasing cu suma de 5000 de EURO! Contractul de leasing nu-l mai am.. inca n-am luat nicio masura, dar tare-as lua daca s-ar putea!
Pai astea sunt clauze abuzive si eu o sa vb cu un avocat cat mai curand ca sa vad daca se poate rezolva ceva.Oricum firma de recuperare nu-si va recupera acea suma nici in 30 de ani.Salariul momentan e minim pe cartea de munca si daca mi se va pune poprire o sa renunt la el sa lucrez in continuare la negru.Dar nu as vrea sa ma mai complic,as vrea sa-i dau in judecata si sa le cer ceva daune pentru aceasta clauza abuziva .Daca se baga cineva si reusim,daunele se impart 50-50.
Poprirea mea e pana in 2049 :) Daca firma te-a contactat, probabil vor incepe executarea silita apoi va aparea si poprirea in aprox trei luni. In cazul unui proces, suma poate fi diminuata dar nu are cum sa se stearga toata datoria in cazurile noastre. Eu as oferi un procent din suma recuperata de avocat. In 2008 au fost multe clauze abuzive.

Alte discuții în legătură

Clauza abuziva asset portfolio servicing romania Ctin25 Ctin25 In ianuarie 2008 am achizitionat un autoturism marca Dacia Logan in leasing. Dupa 2 ani si 11 luni nu am mai avut posibilitatea de a mai plati ratele, iar pe ... (vezi toată discuția)
Dauna totala autoturism leasing razvan102683 razvan102683 Buna ziua. Vreau sa va intreb si eu cate ceva. Am avut un accdent rutier in data de 06.03.2010 din care a rezultat dauna totala a autoturimului meu. Cineva a ... (vezi toată discuția)
Datorie la executorul judecatoresc maria230908 maria230908 Buna ziua, Sotul meu a luat o masina in leasing(dacia logan-vreo 6000 de euro costa) in 2008,in 2010 nu am mai putut plati(mai erau de plata cam 3000 de euro) ... (vezi toată discuția)