Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Datorie la executorul judecatoresc
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Datorie la executorul judecatoresc

Buna ziua,
Sotul meu a luat o masina in leasing(dacia logan-vreo 6000 de euro costa) in 2008,in 2010 nu am mai putut plati(mai erau de plata cam 3000 de euro) si i-a incredintat-o fratelui sau fara nici un act de predare masina.La randul sau cumnatul meu a dat masina unor cunostinte,care trebuia sa ne contacteze pentru a merge la leasing sa predam contractul pentru acea persoana,insa nu s-a intamplat si masina a fost luata de firma de leasing pentru neplata ratelor,ne-a contactat un domn si ne-a spus daca mai vrem masina inapoi sa platim 3000 de euro sa o achitam pe toata daca nu o vor vinde(leasing-ul).Nu ne-am permis si am zis sa o pastreze.In decembrie 2013 ne-au venit 2 plicuri la soacra mea acasa de la un executor judecatoresc ca avem de plata 240 de milioane vechi si se face poprire pe conturi bancare pe salariu pe tot ce este pe numele sotului.Nu am fost chemati la judecatorie pentru proces am primit decat acele hartii un plic era contractul de leasing si in celalalt notificarea ca se face poprirea.In momentul actual avem poprire si pe alocatia copilului care este pe cardul lui.am contactat 2 avocati si unul din avocati dupa ce i-am dat la studiat documentele primite ne intreba pe noi lucruri care erau scrise in acele acte(noi credem ca nici nu a citit documentele)iar celalalt avocat a zis ca nu se poate face nimic trebuie platita datoria ca nu s-a facut nici un proces verbal cand a dat masina fratelui.Nu ne ramane de facut decat sa platim cat putem.Dar daca el se muta de tot in alta tara UE scapa de datorie?Au cum sa il gaseasca si acolo?
Va multumesc ca imi cititi necazul si ca imi raspundeti eventual.Va salut cu respect Maria
Poprirea alocatiei copilului nu este legala si trebuie sa rezolvati aceasta situatie, fie discutand la banca si rugand a se observa de unde provin acesti bani si ce reprezinta ei, fie printr-o discutie cu executorul care a infiintat poprirea.

Contractul de leasing este direct titlu executoriu, iar firma de leasing va pretind diferenta de bani ramasa de plata conform contractului, ca si cand ati avut in tot acest timp masina.

In functie de continutul contractului semnat cu acestia, trebuie vazut daca este legala sau nu aceasta plata, de vreme ce e si-au recuperat masina si au si instrainat-o la randul ei.

Deci mai aveti de consultat avocati care sa se si priceapa sa va spuna ce aveti de facut.
Va multumesc pentru raspuns,la banca am fost cu sotul cand era in tara luna trecuta,banca a scos poprirea iar dupa 2 zile a pus din nou,in acest timp noi nu am scos nici un ban din cont.In decembrie sotul a fost la banca cu leasingul si a cerut informatii despre masina i s-a dat in schimb o hartie in care ar trebui sa plateasca asigurarea pe un an intreg(noi am folosit-o pana in aprilie 2010...cu tot ce a folosit-o si persoana care a luat-o de la cumnatul meu)iar in august 2010 firma de leasing a vandut masina cu suma de 2200 de euro.Noi nu intelegem de ce avem atat de platit acum .Firma de leasing si-a scos banii pe masina mai putin800 de euro.De ce trebuie sa platim atat de mult?In actele de la executor scrie ca sunt 100 si ceva de milioane care sunt catre leasing iar restul onorariile lor...
Dar daca el nu se mai intoarce in tara ce se poate intampla?il gaseste si in tara in care este?