avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Executare lucrari bloc cu firma in faliment
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Executare lucrari bloc cu firma in faliment

Buna ziua,
Daca o asociatie de proprietari a angajat o lucrare de refacere fatada bloc cu o firma care figureaza pe site-ul Tribunalului Buc in procedura de faliment si insolventa in proces in curs, atunci acea firma de constructii poate emite facturi de plata ca si cum nimic nu s-a intamplat cu activele sale? Ce legatura este intre procedura de faliment si continuarea serviciilor dupa introducerea actiunii in instanta? Multumesc
Cel mai recent răspuns: smaria , utilizator 22:02, 29 Noiembrie 2008
Exista trei situatii in care poate fi o societate comerciala, conform Legii insolventei.
1. In procedura de insolventa generala (in supraveghere)
2. in faliment
3. in reorganizare.

Din pacate, eu nu as mai continua nici o afacere cu aceasta societate pentru ca, in oricare din situatiile in care ar fi, ea nu poate fi executata in nici un fel, nu poate fi data in judecata.
Veti pierde banii, orice ar fi.
Adica poate sa va traga teapa, sa va ia banii si sa nu miste un deget. Si nu aveti ce face.
Nu puteti face nimic.

In primul rind, va trebui sa vedeti cine este administratorul judiciar al societatii
sau lichidatorul. Numai cu el puteti negocia.
Nu faceti greseala sa negociati cu directori, reprezentanti sau mai stiu eu cine.
Incercati sa incheiati afacerile curente, altfel va pierdeti banii.

Numai administratorii judiciari pot emite facturi.
Administratorii vechi pot emite facturi dar numai daca nu le-a fost ridicat dreptul de administrare prin
hotarire de intrare in insolventa.
Situatia este mai complicata ...
Revino cu detalii.

Alberto Kurtyan
Firma ati angajat-o in urma unei licitatii?
Va multumesc de raspuns. Cum as putea afla cine este lichidatorul? Pe www.tmb.ro la dosare ecris figureaza in procedura de faliment si este deja in proces cu o alta firma care i-a facut plata in avans si nu a executat lucrarea iar acum firma cu pricina figureaza ca debitor iar firma care l-a actionat ca creditor iar la motivatie juridica scrie faliment; eu am facut o cautare pe internet si am dat peste toate acestea detalii; cum ne putem proteja atat timp cat plata s-a facut in avans iar lucrarea nu s-a executat la nivelul platii si contractul expira in 10 dec?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma cu datorii la stat si data in judecata de catre persoana fizica iulia2407 iulia2407 Buna seara, Parintii mei au o firma (SRL) infiintata in 2007. Acum au ajuns sa fie datori la stat 30.000 lei, din care 23.000 sunt numai penalizari deoarece ... (vezi toată discuția)
Proces pierdut aligadot aligadot Am o firma mai veche si in urma unei facturi neplatite, am fost dat in judecata de acea firma. La proces nu m-am prezentat. Vreau sa stiu ce se poate ... (vezi toată discuția)
Faliment ilona.kaszta ilona.kaszta Buna ziua, suntem o firma care este in insolventa, firma a executat o lucrare de constructie, firma beneficiara nu a facut plata lucrarii, iar firma care a ... (vezi toată discuția)