Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imprejmuire teren forestier
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imprejmuire teren forestier

Buna ziua!

Detin in proprietate aprox. 2 ha de teren forestier si as dori sa stiu daca am voie sa-mi imprejumuiesc proprietatea cu un gard de lemn si sarma ghimpata care nu necesita fundatie. Art. 17, alin 2, lit I din Legea 46/2008 prevede ca proprietarii să-si delimiteze proprietatea forestieră în conformitate cu actele de proprietate şi să menţină în stare corespunzătoare semnele de hotar. Nu am gasit insa in lege cum este interpretat conceptul de delimitare...

Asadar, este permisa delimitarea cu un astfel de gard, asa cum l-am descris?

Va multumesc!
delimitarea proprietatii si semnele de hotar sunt lucruri mult diferite fata de imprejmuirea proprietatii

In fondul forestier nu pot fi executate lucrari de constructie de tipul imprejmuirii decat pentru obiective stabilite de lege (in cazul Dv - obiective turistice sau case de vacanta)

De altfel, cugetati daca ar fi bine ca fiecare proprietar de padure sa-si ingradeasca proprietatea, ce s-ar intampla cu animalele salbatice ?