Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Legea picnicului: se poate face gratar in zona verde ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Legea picnicului: se poate face gratar in zona verde la bloc?

se poate face gratar in fata blocului
Nu, spatiul verde din jurul blocului apartine domeniului public si nu intra in categoriile zonelor indicate sau amenajate pentru picnic conform legii nr. 54 din 2012.

Se poate considera ca faceti focul inafara spatiilor amenajate, adica nu intr-o vatra special construita in acest sens. Va trebuie sa asteptati sa isi prajeasca vecinul pestele in locul special amenajat si apoi sa va prajiti si dvs. scrumbia.
Ares-3, moderator
Legal,in conformitate cu ultimile prevederi adoptate.nu este permis realizarea de gratar in fata blocului de cat,in eventualitatea in care spatiul respectiv constituie spatiu privat,ce apartine strict de imobil si nu de domeniu public