Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Spatiul verde
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Spatiul verde

Au voie copii (3-4) din bloc sa se joace ocazional cu mingea in sfertul a spatiului verde de langa bloc ?
In zona nu exista spatiu special amenajat copiilor.
Copii respecta ora de liniste conform legii si nu sunt galagiosi
Vecinii din scara au plantat niste copaci, ca copii sa nu aiba unde sa se joace.
Cine are dreptul la zona verde? Exista o lege care interzice jocul cu mingea in spatiul verde?

Spatiul verde din jurul blocului, acolo unde exista, este al primariei, nu al proprietarilor.
Totul depinde de toleranță locatarilor,legal domeniul public nu poate fi utilizat fara acordul primariei,astfel ca ar trebui sa existe intelegere intre cei care gospodaresc terenul respectiv si cei care doresc un spatiu de joaca.
07Tan a scri

Au voie copii (3-4) din bloc sa se joace ocazional cu mingea in sfertul a spatiului verde de langa bloc ?
In zona nu exista spatiu special amenajat copiilor.
Copii respecta ora de liniste conform legii si nu sunt galagiosi
Vecinii din scara au plantat niste copaci, ca copii sa nu aiba unde sa se joace.
Cine are dreptul la zona verde? Exista o lege care interzice jocul cu mingea in spatiul verde?

Cristinel Horeanu, Consilier juridic
Spatiul din jurul condominiilor poate avea statut privat sau poate apartine autoritatii publice locale=primaria
Numai primaria poate dispune plantarea de arbori pe domeniul public
Persoanele fizice trebuie sa solicite acordul primariei daca intentioneaza sa planteze arbori pe domeniul public